Yetenek yönetiminin çalışan performansı üzerine etkileri: Satış elemanları üzerine bir uygulama
The effects of talent management on employee performance: An application on sales staff
- Tez No: 801850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET SAĞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde işletmeler arasında oluşan rekabet ortamı, işletmelerde elde edilen ürünlerin satışı alanında da üst seviyeye çıkmaktadır. Ürün açısından her alanda birden fazla seçeneğin bulunması rekabeti daha çetin hale getirmektedir. Bu aşamada da karşımıza işletmelerde çalışan insan faktörü çıkmaktadır. Çalışanların yeteneklerinin farkında olan, eğitim ve gelişimleri için fırsatlar sunabilen işletmeler, çalışanlarını en yüksek performansa ulaştırabilmektedirler. Bu çalışmanın amacı, satış elemanlarının yetenek yönetimi uygulamalarının, performanslarına etkisini incelenmektedir. Araştırma Mayıs - Kasım 2022 tarihleri arasında çeşitli sektörlerde satış alanında çalışan 332 katılımcıyla yürütülmüştür. Veriler Demografik Soru formu, Yetenek Yönetimi Ölçeği ve İş gören performansı ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS ve AMOS paket programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The competitive environment between enterprises is over and above that at the top level in the field of sales of products obtained in enterprises at the present time. The fact that there are more than one option in every field in terms of products makes the competition more difficult. At this stage, we come across the human factor working in businesses. Businesses that are aware of the talents of their employees and that can offer opportunities for their training and development can bring their employees to the highest performance. The purpose of this study is to examine the effects of sales staff talent management practices on their performance. The research was conducted with 332 participants working in the field of sales in various sectors between May - November 2022. The data were collected using Demographic Questionnaire, Talent Management Scale and Employee Performance Scale. SPSS and AMOS package programs were used in the analysis of the data.