Dil ve konuşma terapisi alan çocukların ailelerinin tele-terapi hizmetine bakış açılarının incelenmesi
Examination of the perspectives of the families of children receiving speech and language therapy on tele-therapy services
  1. Tez No: 801880
  2. Yazar: NUR BERFİN APARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 11 Mart 2020 tarihi itibari ile tüm dünyada pandemi ilan etmiştir. Pandemi ile birlikte birçok sektörde online sistemlere geçiş yapılmıştır. Türkiye'de birçok kurum ve kuruluşlarda bu duruma ve çağa ayak uydurmuştur. Bu durumlardan en çok özel gereksinime ihtiyaç duyan çocuklar etkilenmiştir ancak kurulan bu yeni düzenden aktif bir şekilde yaralanamamışlardır. Bireysel eğitimlerde ise (Özel eğitim, Dil ve konuşma terapisi vb.) özel gereksinimli çocukların yanlarında bir desteğe ihtiyaçları her zaman vardır. Bu noktada ebeveynler aktif bir rol almaktadır. Alanyazında ebeveynlerin tele-terapiye bakış açılarına yönelik kısıtlı çalışma bulunmaktadır. Bu sebeple bu araştırmada Türkiye' de dil ve konuşma terapisi alan çocukların ebeveynlerinin tele-terapi hizmetine bakış açıları değerlendirilmiştir. Araştırmada; araştırmacı tarafından hazırlanmış olan“Dil ve Konuşma Terapisi Alan Çocukların Ailelerinin Tele-terapi Hizmetine Bakış Açıları Anketi”kullanılmıştır. Araştırmanın asıl amacı ise, Türkiye' de dil ve konuşma terapisinde tele-terapiye bakış açılarının ebeveynler tarafından değerlendirilmesidir. Çalışmada 102 ebeveyne veri toplama aracı olarak 5 bölümden oluşan 23 soruluk bir anket uygulanmıştır. Araştırmada toplanan veriler IBM SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Aktif olarak dil ve konuşma terapisi alan çocukların ebeveynlerinin aldıkları terapi ve tele-terapi uygulamalarına ilişkin görüşlerini belirttikleri maddeler hem çocuğun hem de ebeveynin demografik özellik ve deneyimleri ile çaprazlanarak analiz edilmiştir. Ele alınan maddeler grup özellikleri bağlamında yüzde ve frekans olarak betimlenmiş ve karşılaştırma analizlerinde ki-kare testleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; ebeveynlerin çoğunluğunun tele-terapi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı ve bu sebeple tele-terapiyi kullanmaya yönelik düşüncelerinin çoğunlukla kararsız olduğu ancak buna rağmen katılımcıların birçoğunun tele-terapiye karşı bakış açılarının olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The World Health History Organization (WHO) declared a worldwide pandemic as of March 11, 2020. Along with the pandemic, many sectors have transitioned to online systems. Many institutions and organizations in Turkey have done the same by keeping up with this situation and age. Children with special needs were most affected by this situation, but they could not actively benefit from it. In individual trainings (Special education, Language and therapy speaking, etc.), children with special needs always need a support with them. At this point, parents take an active role. There are limited studies in the literature on parents' perspectives on teletherapy. Fort his reason, in this study, the perspectives of parents whose children receiving speech and language therapy in Turkey, on teletherapy service were evaluated. In the research; The Perspectives Questionnaire of the Families of Language and Speech Therapy Children, which was prepared by the researcher, was used. The main purpose of the research is to evaluate the perspectives of teletherapy in speech and language therapy by parents in Turkey. In the study, a questionnaire of 23 questions consisting of 5 elements was used as a data collection tool for 102 parents.The data collected in the research were analyzed using the IBM SPSS 25.0 package program. Items in which parents of children who actively receive speech and language therapy express their views on the therapy and teletherapy practices they receive, were analyzed by crossing them with the demographic characteristics and experiences of both the child and the parent. The group characteristics of the items were described as perception and frequency, and the chi-square test was used in comparative analysis. According to the findings of the research; that most of the parents do not have enough knowledge about tele-therapy and therefore their thoughts on using tele-therapy are mostly undecided; however, it was seen that most of the participants had a positive perspective towards teletherapy.