Personel güçlendirmenin örgütsel vatandaşlık davranışına etkisinde yenilikçi davranışların aracılık rolü: TCDD çalışanları üzerine bir araştırma
Mediating role of innovative behavior in the effect of personnel empowerment on organizational citizenship behavior: A research on TCDD employees
- Tez No: 801883
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Tarihsel süreçte, gün geçtikçe hız kazanan teknolojik değişimlerin örgüt modelleri ve yönetim anlayışları üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bugün, örgütler için bilginin ve beşerî unsurun öneminin giderek artması, yeni bir yönetimsel yaklaşımın ürünü olarak çalışan güçlendirmenin ortaya çıkmasına ve ülkemizde de kimi sektörlerde uygulamaya geçirilmesine yol açmıştır. Modern yönetim yaklaşımı, yöneticileri, çalışanların tatmin, bağlılık ve yeni fikirleri teşvik ederek performans seviyelerini iyileştirmekle sorumlu kılar. Bundan dolayı, çalışanlarda örgüte bağlılık ve performans düzeylerini artıracak yönetici ve güven üzerine bir örgüt kültürü inşa etmek hizmet işletmeleri için hayati öneme sahiptir. Söz konusu süreçte, örgütsel vatandaşlık ve yenilikçi davranışların işletmelerin sürekli rekabet ortamındaki başarıları üzerinde mühim bir rolü olduğu anlaşılmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, bir hizmet işletmesi olarak Ankara ilinde faaliyet gösteren Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarında personel güçlendirmenin örgütsel vatandaşlık davranışına etkisinde yenilikçi davranışların aracılık rolü üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu kapsamda 405 çalışana anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma bulguları sonucunda, personel güçlendirmenin örgütsel vatandaşlık davranışına etkileri ve yenilikçi davranışların aracılık rolü yansımaları değerlendirilerek, yapısal eşitlik modeli ile yapılan analizler ışığında işletmelere ve gelecek araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the historical process, it has been seen that technological changes that accelerate day by day have a transformative effect on organizational models and management understandings. Today, the increasing importance of knowledge and human factor for organizations has led to the emergence of personnel empowerment as a product of a new managerial approach and led to its implementation in some sectors in our country. The modern management approach makes managers responsible for improving the performance levels of their employees by promoting satisfaction, commitment and new ideas. Therefore, it is vital for service businesses to build an organizational culture based on trust and managers that will increase employee loyalty and performance levels. In this process, it is understood that organizational citizenship and innovative behaviors have an important role on the success of businesses in a constantly competitive environment. The main purpose of this research is to determine the effects of innovative behaviors on the mediating role of personnel empowerment on organizational citizenship behavior in the Turkish Republic State Railways operating in the province of Ankara as a service company by applying a questionnaire to 428 employees. From this point of view, the effects of personnel empowerment on organizational citizenship behavior and the reflections of innovative behaviors on the mediating role were evaluated, and suggestions were made to businesses in the light of the analyzes made with the structural equation model in the research.