Makro pazarlama açısından ulus marka değerinin rekabet gücünü arttırmadaki rolü
The role of the nation brand value in increase the competitiveness in terms of macro marketing
- Tez No: 801901
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Günümüzde rekabet olgusu artık işletme düzeyinin de üzerine çıkmış ve ülkeler arası makro bir boyuta geçiş yapmıştır. Artık ülkelerde sahip oldukları küresel rekabet gücü, marka değerleri ve ekonomik kalkınma düzeyleri gibi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu sıralamalarda en üst sıralarda yer almak için makro pazarlama stratejilerinin yoğun olarak kullanıldığı bir yarış içerisindedir. Ülkeler üst sıralamalarda yer almak için belirtilen kriterler içerisinde yer alan alt başlıklara yönelik olarak bir strateji geliştirmekte ve zayıf yönlerini güçlendirme amacı içerisinde yer almaktadır. Bu konu içerisinde ele alınan bir konuda bu belirtilen ulus marka değeri, küresel rekabet edilebilirlik gücü ve ekonomik kalkınma faaliyetlerinin birbirlerini etkilediği düşüncesidir. Bu düşünceye göre genel olarak ulus marka değeri ya da bunun alt değişkenlerinde gerçekleşen bir artışın küresel rekabet edilebilirlik gücüne ve ekonomik kalkınma seviyesine artı yönde etki etmesi beklenir. Bu düşünceden hareketle bu araştırmanın amacı makro pazarlama çerçevesinde ulus marka değeri ile küresel rekabet endeksi ve ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiyi analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Today, the phenomenon of competition has now risen above the level of business and has transitioned to a macro dimension between countries. Now, countries are in a race where macro marketing strategies are used intensively in order to be at the top of the rankings, where criteria such as their global competitiveness, brand values and economic development levels are taken into consideration. Countries develop a strategy for the sub-headings within the specified criteria in order to be in the top rankings and take part in the aim of strengthening their weaknesses. In a subject discussed in this subject, this is the idea that national brand value, global competitiveness and economic development activities affect each other. According to this idea, an increase in the nation brand value or its sub-variables is expected to have a positive effect on the global competitiveness and the level of economic development. With this in mind, the aim of this research is to analyze the relationship between nation brand value, global competitiveness index and economic development within the framework of macro marketing.