Kazdağı göknarı ormanlarında ölü ağaçların mekansal dağılımı ve etki eden faktörler
Spatial patterns of deadwoods and affecting factors in Kazdağı fir forests
  1. Tez No: 801963
  2. Yazar: YUNUS EMRE IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ölü ağaçlar, biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilirliği için hayati öneme sahiptir. Ölü ağaçlar ormanlık ekosistemlerdeki en önemli bileşenlerden biridir. Bir meşceredeki büyük çaplı canlı ağaçların ve ölü ağaçların sayısı, meşcerenin yapısal karmaşıklığını belirlemek için kullanılan en yaygın meşcere özelliklerinden bazılarıdır. Ağaçların meşceredeki mekansal dağılımları üzerine farklı ağaç türlerinden oluşan ormanlarda çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Fakat, meşceredeki ölü ağaçların mekansal dağılımları üzerine yapılan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada, bir Kazdağı göknarı (Abies nordmanniana subsp. equi-trojani) meşceresindeki ağaçların mekansal dağılımı incelenmiş ve haritalanmıştır. Ayrıca, dikili ölü ağaçların dağılım şekli de gözlemlenmiştir. Bu çalışma Kastamonu ili Ilgaz Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma parselindeki tüm ağaçların tek tek koordinatları belirlendikten sonra bu veriler ArcMap programına eklenmiş ve ağaçların gövde haritaları oluşturulmuştur. ArcMap'teki“Ortalama En Yakın Komşu Analizi”(Average Nearest Neighbor Analysis), çalışma parselindeki tüm ağaçların ve ölü ağaçların ortalama en yakın komşu mesafesini hesaplamak için kullanıldı. Ayrıca, ağaç dağılımının kümelenmiş mi, rastgele mi yoksa dağınık mı olduğunu görmek için ArcMap'te Ripley'in k-fonksiyonu analizi kullanıldı. Tüm ağaçların dağılımı dağınık iken, ölü ağaçların meşcere içinde kümelenmiş olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dead trees are vital to the conservation and sustainability of biodiversity. Dead trees are one of the most important components in forest ecosystems. The number of large-diameter live trees and dead trees in a stand are some of the most common stand characteristics used to determine the structural complexity of the stand. Various studies have been carried out on the spatial distribution of trees in the stands in forests consisting of different tree species. However, studies on the spatial distribution of dead trees in the stand are very limited. In this study, spatial patterns of trees in a Kazdağı fir (Abies nordmanniana subsp. equi-trojani) stand was examined, and mapped. Moreover, distribution pattern of the standing deadwoods was also monitored. This study was carried out within the borders of Ilgaz Mountain National Park in Kastamonu province. After determining the individual coordinates of all trees in the study plot, these data were added to the ArcMap program and stem maps of the trees were created. The“Average Nearest Neighbor Analysis”in ArcMap was used to calculate the average nearest neighbor distance of both all trees and dead trees in the study plot. Also, Ripley's k-function analysis was used in ArcMap to see if the point distribution was clustered, random, or scattered. While the distribution of all trees was scattered, it was determined that dead trees were clustered in the stand.