Emin Gürdamur'un hikâyeleri ve hikâyeciliği
The Tales and Storytelling of Emin Gurdamur
  1. Tez No: 801973
  2. Yazar: ECE İYİÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. FATİH SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu çalışma Emin Gürdamur'un Atları Uçuruma Sürmek (2017), Herkesten Sonra Gelen (2019), Yasak Ağacın Altında (2021) ve Önce Biraz Ağladılar (2023) eserleri ve bu eserlerinin çeşitli unsurlar ışığında yapılan tahlillerinden hareketle hikâyeleri ve hikâyeciliği üzerine yapılmış edebî bir incelemedir. Çalışma; Emin Gürdamur'un Hayatı ve Edebî Kişiliği, Emin Gürdamur'un Hikâyeleri ve Emin Gürdamur'un Hikâyeciliği isimli üç bölümden oluşmaktadır. Tezin amacı; edebiyatımızın son dönem hikâyecileri arasında yer alan Emin Gürdamur'un yaşamını, bundan hareketle edebî ve fikrî dünyasını aydınlatmak, hikâyelerinin tahlili ve analizi ışığında yapılan incelemeler yoluyla Emin Gürdamur'un hikâyeciliği hakkında genel bir kanıya varmaktır. Çalışmanın Giriş kısmında hikâyenin tanımı, bir tür olarak hikâyenin ne olduğu ve hikâyenin gelişimi hakkında bilgi verilmiş, bu bilgilerden hareketle çalışmanın kapsamı ve önemi belirtilmiştir. Emin Gürdamur'un Hayatı ve Edebî Kişiliği bölümünde, yazarın hayatı, çocukluğu, edebiyata olan ilgisi, fikri dünyasını besleyen kaynaklar ve ilk hikâye denemeleri üzerinde durulmuş, eser verdiği edebi türlere, edebi faaliyetleri ve aldığı ödüller hakkında bilgilere yer verilmiştir. Emin Gürdamur'un Hikâyeleri bölümünde, yazarın dört hikâye kitabında yer alan bütün öyküler; özet, zihniyet, yapı, tema, dil ve üslup başlıkları altında yorumlanmış ve incelenmiştir. Emin Gürdamur'un Hikâyeciliği isimli son bölümde ise, bir önceki bölümde incelenen kırk üç hikâyeden hareketle yazarın zihniyet, yapı unsurları, tema ve dil ve üslup tercihi açısından genel bir değerlendirme yapılarak Emin Gürdamur'un Türk hikâyeciliği içindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a literary examination of Emin Gürdamur's stories and storytelling based on his works Atları Uçuruma Sürmek (2017), Herkesten Sonra Gelen (2019), Yasak Ağacın Altında (2021) and Önce Biraz Ağladılar (2023) and the analysis of these works in the light of various elements. Work; It consists of three sections:“The Life and Literary Personality of Emin Gürdamur”,“Emin Gürdamur's Stories”and“Emin Gürdamur's Storytelling”. The aim of the thesis is; to enlighten the life of Emin Gürdamur, one of the last period storytellers of our literature, and the literary and intellectual world based on this, and to reach a general opinion about Emin Gürdamur's storytelling through the examinations made in the light of the analysis and analysis of his stories. In the Introduction of the study, the definition of the story, what the story as a genre is and the development of the story are given, and the scope and importance of the study are stated based on this information. In the“Life and Literary Personality”section of Emin Gürdamur, the author's life, childhood, interest in literature, the sources that fed his intellectual world and his first story essays were emphasized, and information about the literary genres he worked on, his literary activities and the awards he received were included. In the“Stories of Emin Gürdamur”section, all the stories in the author's four story books; abstract, mentality, structure, theme, language and style. In the last chapter titled“Emin Gürdamur's Storytelling”, a general evaluation was made in terms of the author's mentality, structural elements, theme and language and style preference based on the forty-three stories examined in the previous section and Emin Gürdamur's place in Turkish storytelling was tried to be determined.