Vergi kaçakçılığı suçlarında özel soruşturma usulü
Special investigation procedure for tax evasion crimes
- Tez No: 801974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Vergi kaçakçılığı suçlarından dolayı kamu davasının açılması vatandaşın mali emniyetini sağlama düşüncesi gerekçe gösterilerek farklı usul ve kurallara bağlanmıştır. 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 367'nci maddesinde düzenlenen bu usul ve kurallar incelendiğinde ilgili maddenin vergi idaresi ile savcılık makamı arasında suçun tespiti ve bildirilmesi üzerine gelişen düzenleyici hükümler içerdiği görülmektedir. Kanuni düzenleme ile amaçlanan, vergi kaçakçılığı suçunun tespit edilmesi halinde vergi dairesi tarafından nasıl bir bildirim yapılacağı ve Cumhuriyet savcısının vergi kaçakçılığı suçu söz konusu olduğunda soruşturma sürecinde nasıl hareket edeceği konularının açıklığa kavuşturulmasıdır. Bu çalışmada vergi kaçakçılığı suçlarının tespiti, araştırılması ve bildirilmesi sürecinde vergi idaresinin aktif rolüne odaklanılmaktadır. Mütalaanın hukuki niteliği, içeriği ve idarenin mütalaa verme süreci detaylı olarak incelenmiştir. Bu sürecin uygulamadaki sorunları ile birlikte, vergi kaçakçılığı suçlarının bildirimi ve soruşturulması için getirilen farklı düzenlemelerin olası sorunları ele alınmıştır. Çalışma ile amaçlanan, vergi kaçakçılığı suçlarının genel muhakeme sürecinden farklılaştığı noktaların literatürdeki görüşler ve içtihatlar ışığında kapsamlı şekilde ele alınarak literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The filing of a public lawsuit for tax evasion has been subject to different procedures and rules based on the aim of ensuring the financial security of citizens. When examined, the regulations stipulated in Article 367 of the Tax Procedure Law No. 213 include regulatory provisions that develop upon the detection and reporting of the crime between the tax authority and the prosecutor. The purpose of the legal regulation is to clarify how the tax office will make a notification if tax evasion is detected and how the public prosecutor will proceed during the investigation process of tax evasion. This study focuses on the active role of the tax administration in the process of detecting, investigating, and reporting tax evasion crimes. The legal nature, content, and process of providing an opinion by the tax authority are examined in detail. The possible problems arising from the implementation of this process and the different regulations introduced for the notification and investigation of tax evasion crimes are also discussed. The aim of this study is to contribute to the literature by comprehensively examining the points where tax evasion crimes differ from the general legal process, taking into account the views and precedents in the literature.