An investigation into EFL instructors' technology integration self-efficacy beliefs and foreign language teaching anxiety
Yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu öz yeterlilik inançları ve yabancı dil öğretme kaygıları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 801988
  2. Yazar: ZERRİN GÜRKAYA DİNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDANE DENKCİ AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul ilindeki üniversitelerde İngilizce eğitimi veren öğretim görevlilerinin teknoloji entegrasyonu öz yeterlilik inançlarını ve yabancı dil öğretme kaygılarını incelemek ve bu iki yapı arasındaki olası ilişkileri ortaya koymaktır. Nicel veri toplama araçlarının kullanıldığı bu çalışma, ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışma olarak tanımlanabilir. Çalışmanın verileri, İstanbul'daki yükseköğretim kurumlarında görev yapan 226 İngilizce öğretmeninden bir demografik değişkenler anketi ve iki farklı ölçek aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, katılımcıların güçlü teknoloji entegrasyonu öz yeterlilik inançlarına sahip olduklarını ve bir dereceye kadar yabancı dil öğretme kaygısı yaşadıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, yabancı dil öğretmenlerinin teknoloji entegrasyonu öz yeterlilik inançları ile yabancı dil öğretme kaygıları arasında düşük düzeyde anlamlı negatif bir korelasyon olduğu, yani teknoloji entegrasyonuna yönelik öz yeterliliklerinin yüksek olması durumunda yabancı dil öğretme kaygısından daha az muzdarip oldukları görülmüştür. Ayrıca, yaş, öğretmenlik deneyimi, haftalık ders saati, kurum türü, teknoloji entegrasyonu eğitimi, eğitimin etkinliği, işyerinde benimsenen sistem ve işyerindeki olanaklar gibi faktörlerin öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu öz yeterlilik inançlarını önemli ölçüde etkilediği bulunmuştur. Son olarak, yaş, öğretmenlik deneyimi, eğitim derecesi, teknoloji entegrasyonu eğitiminin etkinliği ve öğretmenlerin eğitim verdiği yeterlilik seviyelerinin çeşitliliği gibi bazı faktörlerin katılımcı öğretmenlerin yabancı dil öğretme kaygıları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine technology integration self-efficacy beliefs and foreign language teaching anxiety of tertiary-level EFL instructors employed at universities in İstanbul province in addition to revealing any possible relationships between the two constructs. As it employs quantitative data collection tools, this study can be described as a descriptive study with a correlational survey design. The data of the study were collected from 226 EFL instructors working at higher education institutions in İstanbul via a background questionnaire and two different scales. The findings of the study revealed that the participants had strong technology integration self-efficacy beliefs and experienced foreign language teaching anxiety to some extent. Moreover, a low level significant negative correlation existed between technology integration self-efficacy beliefs and foreign language teaching anxiety of EFL instructors, meaning if they had higher self-efficacy for technology integration, they suffered less from foreign language teaching anxiety. Furthermore, factors such as age, years of teaching experience, teaching hours per week, institution type, training on technology integration, the effectiveness of training, adopted system at the workplace, and facilities at the workplace were found to affect technology integration self-efficacy beliefs of teachers significantly. Finally, some factors such as age, years of teaching experience, last degree completed, the effectiveness of training on technology integration, and the variety of proficiency levels instructors teach had a significant impact on participant teachers' foreign language teaching anxiety.