CAD/CAM ile üretilen pmma esaslı protez kaide materyaline uygulanan farklı yüzey işlemlerinin tamir bağlanma dayanımı üzerine etkisi
The effect of different surface tra-eatments applied to pmma based denture base material produced with CAD/CAM on repair bond strenght
  1. Tez No: 801996
  2. Yazar: ZAHİDE ERBULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Polimetil metakrilat (PMMA), diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan protez kaide materyalidir. CAD/CAM (Bilgisayar destekli tasarım/Bilgisayar destekli üretim) ile üretilen PMMA materyali yüksek sıcaklık ve basınç altında enjeksiyon yöntemiyle elde edilerek, polimerizasyonu sağlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, PMMA materyaline uygulanan farklı yüzey işlemlerinin, bazı tamir materyallerinin bağlanma dayanımı üzerine etkilerini değerlendirmektir. Bu amaçla, pembe PMMA disklerden CAD/CAM yardımıyla 16x16x2 mm boyutunda toplam 320 adet, beyaz PMMA disklerden ise, 12x12x3 mm boyutunda toplam 80 adet test örneği elde edilmiştir. Pembe PMMA disklerden elde edilen test örnekleri rastgele 4 gruba ayrılarak farklı yüzey işlemleri uygulanmıştır. [Grup A: Yüzey, Al2O3 partikülleri ile kumlama cihazında kumlanarak pürüzlendirilmiştir (n:80). Grup B: Yüzey frez ile pürüzlendirilmiştir (n:80). Grup C: Yüzeye, %4'lük hidroflorik asit uygulanmıştır (n:80). Grup D: Herhangi bir yüzey pürüzlendirme işlemi yapılmamıştır. (Kontrol grubu n:80).] Test örneklerinin yüzey pürüzlülük değerleri profilometre cihazında incelenmiştir. Yüzey işlemi uygulanmış her bir ana grup kendi içerisinde 4 farklı alt gruba ayrılarak; kimyasal olarak polimerize olan akrilik rezin (n:20), ısı ile polimerize olan akrilik rezin (n:20), dişeti kompoziti (n:20) ve CAD/CAM ile üretilen dişlerin oluşturulmasında kullanılan beyaz PMMA (n:20) ile tamir işlemleri uygulanmıştır. Tamir işlemleri uygulama sonrası her bir alt gruptaki test örneklerinin yarısı (n:10) termal döngü cihazı kullanılarak yaşlandırma işlemine tabii tutulmuştur. Tüm test örneklerinin makaslama bağlanma dayanımı ölçümü, Universal test cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymethyl methacrylate (PMMA) is a widely used denture base material. PMMA material produced with CAD / CAM (Computer-Aided Design / Computer-Aided Production) is obtained by injection method under high temperature and pressure, and its polymerization is provided. This study aims to evaluate the effects of different surface treatments applied to PMMA material on the bond strength of some repair materials. For this purpose, a total of 320 test specimens of 16x16x2 mm were obtained from pink PMMA discs with the help of CAD/CAM, and a total of 80 test specimens of 12x12x3 mm in size from white PMMA discs. The test samples obtained from pink PMMA discs were randomly divided into four Groups, and different surface treatments were applied. [Group A: The surface was roughened by sandblasting with Al2O3 particles (n:80). Group B: The surface is roughened with a bur (n:80). Group C: 4% hydrofluoric acid was applied to the surface (n:80). Group D: No surface roughening has been done. (Control Group n:80).] The surface roughness values of the test samples were examined in the profilometer device. Each test Group with surface treatment is divided into four different subgroups; Repair processes with chemically polymerized acrylic resin (n:20), heat-cured acrylic resin (n:20), gingival composite (n:20) and white PMMA (n:20) used for the creation of teeth produced with CAD/CAM has been applied. After the repair processes, half of the test samples (n:10) in each subgroup were aged using a thermal cycler. Shear bond strength measurement of all test specimens was performed using the Universal tester.