Aromaterapide kullanılan bazı uçucu yağların ICP-MS yöntemi ile ağır metal analizi
Heavy metal analysis of some essential oils used in aromatherapy by ICP-MS method
  1. Tez No: 802004
  2. Yazar: YUNUS ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM DELİORMAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada 5 firmaya ait 21 adet uçucu yağın (tatlı portakal, kekik, nane, gül, biberiye, lavanta, ylang ylang, melisa ve defne) ICP-MS yöntemi ile Cd, Hg ve Pb içerikleri analiz edilmiş; ayrıca çözünürlük ve leke kontrol testleri ile tağşiş edilip edilmedikleri kontrol edilmiştir. Analiz sonuçlarının değerlendirilmesinde Avrupa Farmakopesi 10,0 kullanılmıştır. Çalışmada tüm örneklerin ağır metal içeriklerinin belirlenen limitlerin altında olduğu tespit edilmiştir. Ancak bir firmaya ait beş örnek dışında tüm firmalara ait örneklerin ambalaj bilgilerinde organik sertifikalarının ve/veya kemotip bilgilerinin bulunmadığı görülmüştür. Bir örnekte (gül yağı) tağşişat tespit edilmiştir. Özellikle biberiye ve kekik yağlarının kemotiplerinin bildirilmesi yağın aromaterapide kullanım amacı açısından önemlidir. Sonuç olarak piyasada satışı yapılan terapötik amaçla kullanılacak yağların halk sağlığı açısından Farmakope standartlarına uyması, ürünlerin kalite ve kullanım güvenliliği sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Cd, Hg, and Pb contents of 21 essential oils (sweet orange, thyme, mint, rose, rosemary, lavender, ylang ylang, lemon balm, and laurel) belonging to 5 companies were analyzed by the ICP-MS method; they were also checked for adulteration with solubility and stain control tests. The European Pharmacopoeia 10,0 was used to evaluate the results of the analysis. In the study, it was determined that the heavy metal contents of all samples were below the specified limits. However, it was observed that, except for five samples belonging to one company, there were no organic certificates and/or chemotype information in the packaging information of the samples belonging to all companies. Adulteration was detected in one sample (the Rose oil sample). In particular, reporting the chemotypes of rosemary and thyme oils is important for the purpose of using the oils in aromatherapy. As a result, the compliance of the oils to be used for therapeutic purposes sold in the market with Pharmacopoeia standards in terms of public health will ensure the quality and safety of the products.