Burun tıkanıklığını gidermede kullanılan yardımcı ilaçların yerine, sabit ve uçucu yağlar kullanılarak doğal bileşenli ürün prototipinin geliştirilmesi ve ürün içeriğinin kromatografik yöntemler ile incelenmesi
Development of a natural component prototype product using fixed and volatile oils instead of auxiliary medications used to relieve nasal congestion and examination of the product composition through chromatographic methods
- Tez No: 859626
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAKIRCIOĞLU KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Esansiyel yağların aromaterapide geleneksel kullanımı sağlık açısından çok sayıda fayda sağlamaktadır. Organik kimyasal bileşiklerin uçucu karışımları olan esansiyel yağlar, kozmetik gibi çeşitli ürünlerde kullanımlarının yanı sıra aromaterapide de kullanımlarına olan önem gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmada, burun tıkanıklığını gidermede kullanılan esansiyel yağlar (EY) kullanılarak doğal bileşenli ürün geliştirilmiştir. Formülasyonda jojoba yağı, hindistan cevizi yağı, nane yağı, okaliptüs yağı, çay ağacı yağı ve selvi yağı kullanılmıştır. Tekli ve kombinasyonlu uçucu yağlar, gaz kromatografisi-kütle spektrometresi (GC-MS) ile belirlendi. Formülasyonlarda çeşitli bileşenlerin bulunduğu GC-MS analizleri ile tayin edildi. Esansiyel yağların kombinasyonunu kullanarak burun tıkanıklığı gidermede aromaterapi olarak değerlendirildi. Ayrıca, çalışmamızda numune olarak kullanılan bazı esansiyel yağların stabilite ve antifungal, antimikrobiyal, antienflamatuvar etkileri de çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The traditional use of essential oils in aromatherapy provides numerous health benefits. Essential oils, which are volatile mixtures of organic chemical compounds, are increasingly used in aromatherapy as well as in various products such as cosmetics. In this study, a natural component product was developed using essential oils (EY) used to relieve nasal congestion. Jojoba oil, coconut oil, peppermint oil, eucalyptus oil, tea tree oil and cypress oil were used in the formulation. Single and combination essential oils were determined by gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS). The presence of various components in the formulations was determined by GC-MS analyses. It has been evaluated as aromatherapy for relieving nasal congestion using a combination of essential oils. Additionally, the stability and antifungal, antimicrobial and anti-inflammatory effects of some essential oils used as samples in our study were also studied.