Elit erkek voleybolcularda dikey sıçrama yüksekliği ve sayısının smaç ve blok performansına ait istatistiki değişkenler ile ilişkisi
The relationship of vertical jump height and number with statistical veriables of spike and block performance in elite male volleyball players
  1. Tez No: 802007
  2. Yazar: MEHMET GÖRKEM İŞGÜZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, elit erkek voleybolcuların dikey sıçrama değişkenleriyle, smaç ve blok performanslarına ait değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya Türkiye'deki en üst voleybol liginde oynayan 14 orta oyuncu ,16 smaçör, 6 pasör çaprazı mevkisinden toplam 36 elit erkek voleybolcu dahil edilmiştir. Araştırma kapsamında sporcuların sezon içi çalışmalarda gerçekleştirilen demo müsabakalardaki dikey sıçramalarına ait veriler Vert sistem ile kaydedilmiştir. Aynı zamanda bu müsabakalar Data Voley yazılımı ile analiz edilmiştir. Elde edilen atak ve bloğa ait istatistiki değişkenlerin her bir antrenmandaki toplam sıçrama sayısı ortalaması ve dikey sıçrama yüksekliği ortalaması ile ilişkisine bakılmıştır. Araştırmanın sonucunda dikey sıçrama yükseklik ortalamasının hiçbir mevkide smaç performansına pozitif yönde bir etkisi tespit edilememiştir. Sadece smaçörlerin blok performansına pozitif etkisi bulunmuştur. Ayrıca tüm mevkilerin toplamında sıçrama sayısında artışa bağlı olarak ortalama sıçrama yüksekliğinde düşüş belirlenmiştir. Mevkilere ayrılarak beceri bazında incelendiğinde sıçrama sayısındaki artışa bağlı olarak hiçbir mevkide smaç ve blok parametrelerine negatif bir etki tespit edilmemiştir. Aksine smaçör mevkisinde blok parametrelerinin tümünde sayı olan smaç ve smaç verimlilik yüzdelerinde, orta oyuncularda ise pozitif blok ve sayı olan smaç ve smaç verimlilik yüzdeleri ile sıçrama sayısı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research's aim is to examine the relationship between the vertical jump variables and the spike and block performances of elite male volleyball players. A total of 36 elite male volleyball players from 14 middle, 16 spikers and 6 opposite positions playing in the top volleyball league in Turkiye were included in the study. The data of the vertical jumps of the athletes in the demo matches carried out during the in-season prectices were recorded with the Vert system. These matches were analyzed with Data Voley software. The relationship of the statistical variables of the attack and block obtained with the average of the total number of jumps in each training and the average of the vertical jump height was examined. With the research, no positive effect of vertical jump height average on spike performance was detected. Only spikers were found to have positive effect on block performance. A decrease in the average jump height was determined due to the increase in the number of jumps in the total of all positions. When analyzed on the basis of skill by dividing into positions, no negative effect was detected on spike and block parameters at any position due to the increase in the number of jumps. Contrary, in all of the block parameters in the spiker position, a positive significant relationship was found between the number of spike and spike efficiency percentages, and between the positive block and spike efficiency percentages and the number of jumps in the middle players.