Ivestigation of the relationship between balance and body awareness with pain and functional capacity in women with fibromyalgia
Fibromiyaljili kadın hastalarda denge ve vücut farkındalığı ile ağrı ve fonksiyonel kapasite arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 802008
  2. Yazar: MENSURE ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada fibromiyalji tanılı kadın hastalarda denge ve vücut farkındalığı ile ağrı ve fonksiyonel kapasite arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 1990 ACR tanı kriterlerine göre tanı konulan 33 kadın hasta ve 33 sağlıklı birey dahil edildi. Ağrı, Vizüel Analog Skala (VAS) ve algometre ile değerlendirildi. Fonksiyonel kapasite, 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ve Zamanlı Kalk ve Yürü testi (ZKYT) ile değerlendirildi. Fibromiyaljinin etkisi, Fibromiyalji Etki Anketi (FEA) ile değerlendirildi. Vücut farkındalık durumu, Vücut Farkındalık Anketi (BVFA) ile değerlendirildi. Denge, Biodex Denge Sistemi (BDS) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between balance and body awareness with pain and functional capacity in female patients diagnosed with fibromyalgia. 33 female patients diagnosed according to 1990 ACR diagnostic criteria and 33 healthy subjectss were included in the study. Pain was evaluated with Visual Analogue Scale (VAS) and algometer. Functional capacity was evaluated with the 6-Minute Walk Test (6MWT) and the Timed Up and Go test (TUG). The impact of the fibromyalgia was assessed with the Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIA). Body awareness was evaluated with Body Awareness Questionnaire (BAQ). Balance was evaluated with the Biodex Balance System (BBS).