Çağdaş çocuk edebiyatı eserlerinin estetik ölçütler bakımından incelenmesi: TRT Çocuk dergisi
Examination of contemporary children's literature works in terms of aesthetic criteria: TRT Children's magazine
  1. Tez No: 802036
  2. Yazar: NADİYE KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu araştırmada çağdaş çocuk edebiyatı ürünlerinden olan TRT Çocuk Dergisi'ni estetik ölçütler doğrultusunda incelemek ve uygun olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Çocuk edebiyatı eserleri, çocuğun çok yönlü gelişimini desteklediğinden onlarla buluşturulacak ürünlerin de farklı nitelikler doğrultusunda yeterliliklerini sorgulayacak olan ölçütlere ihtiyacı vardır. Bu bakımdan çocuğun farklı özellikler ile zenginleştirilmiş ürünler ile karşılaşması oldukça değerlidir. Estetik ölçütler alanın uzmanları tarafından farklı bir çalışmada ortaya konmuş nitelikli bir çocuk edebiyatı yapıtının taşıması gereken özellikleri bir araya toplayan kıstasların olduğu bir listeden meydana gelmiştir. Bu ölçütler çocuk edebiyatı eserlerinin hem fiziksel yapısını ele alan dış yapı özellikleri hem de konu, kurgu, dil gibi içyapı özelliklerini içerisinde barındıran zengin bir listeden oluşmaktadır. incelemeye tabi tutulmuş olan TRT Çocuk Dergisi uzun yıllardır yayın hayatına devam eden içerisinde çocukların ilgilerini çekebilecek çeşitli etkinlikler, oyunlar ve görseller başta olmak üzere; röportaj, gezi yazısı ve bilgilendirici metinler dışında farklı türlerle de donatılmış olan bir dergidir. Araştırmaya derginin 2021 yılında çıkmış olan tüm sayıları dâhil edilmiştir. Bu doğrultuda derginin 12 sayısı ölçütler öncülüğünde incelenmiştir. Araştırma süreci nitel araştırma yöntemlerinden olan durum çalışmasıyla yürütülmüş ve elde edilen veriler ölçütlere göre sınıflandırılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgularla TRT Çocuk Dergisi'nin estetik ölçütlere uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine TRT Children's Magazine, which is one of the contemporary children's literature products, in accordance with aesthetic criteria and to reveal whether it is appropriate. Since children's literature works support the multi-dimensional development of the child, the products that will be brought together with them also need criteria that will question their adequacy in terms of different qualities. In this respect, it is very valuable for the child to encounter products enriched with different features. Aesthetic criteria consists of a list of criteria that brings together the characteristics that a qualified children's literature work should have, which were put forward in a different study by the experts of the field. These criteria consist of a rich list that includes both the external structure features that deal with the physical structure of children's literature works and the internal structure features such as subject, fiction and language. TRT Children's Magazine, which has been subject to review, has been published for many years, including various activities, games and visuals that may attract children's attention; It is a magazine equipped with different genres besides interviews, travel articles and informative texts. All issues of the journal published in 2021 were included in the study. In this direction, 12 issues of the journal were examined under the leadership of the criteria. The research process was carried out with a case study, which is one of the qualitative research methods, and the data obtained were classified according to the criteria. With the findings obtained as a result of the research, it has been determined that TRT Children's Journal is suitable for aesthetic criteria.