Tasarım yoluyla araştırma yöntemiyle özgün bir ergonomik bilgisayar faresi tasarlanması ve doğrulanması
Design and validation of a novel ergonomic computer mouse (Pointer) by research by design method
  1. Tez No: 802066
  2. Yazar: ACAR İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hızla gelişen bilgisayar ve iletişim teknolojileri insanların bilgisayar kullanarak geçirdiği süreyi arttırmıştır. Bu yüzden bilgisayar faresi kullanıcı sayısı ve kullanım süreleri artmıştır. Bu artış beraberinde elin kasılmasıyla oluşan rahatsızlıkları ve ağrıları getirmiştir. Pazarda elin masa üzerindeki pozisyonuna uygun tasarım bulunmamaktadır. Bu tezin amacı; eli nötr pozisyona en yakın şekilde tutabilecek formun geliştirilmesi ve kullanım esnasında minimum kas aktivasyonu yaratacak tasarım ve prototipin test edilmesidir. Tasarımın estetik, fonksiyonel ve ergonomik kriterlere uygun olması araştırma hedefleri arasındadır. Form ve ürün geliştirme çalışmalarının ardından bilgisayar faresi estetik açıdan katılımcılar tarafından incelenmiştir. Bilgisayar performans testine tabi tutularak fonksiyonel yeterlilik analiz edilmiştir. Tasarlanan bilgisayar faresi katılımcıların kollarındaki üç kas grubu aktivasyonları EMG cihazı ile ölçülerek ergonomik açıdan test edilmiştir. Piyasada ergonomik olarak öne çıkan Logitech Vertical model fare referans alınmış ve tasarlanan bilgisayar faresi ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak tasarlanan bilgisayar faresinin diğer fareden daha estetik, fonksiyonel ve ergonomik olduğu testler sonucunda ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapidly developing information and communication technologies have increased the amount of time spend using computers. Therefore, the number of computer mouse users and their usage times have also increased. This increase brought along the discomfort and pain caused by the contraction of the hand. Current Mouse designs do not support the neutral resting position of the hand on the table. The aim of this thesis; is to design and develop a Mouse that can hold the hand closest to the neutral position and to test the mouse prototype to achieve minimum muscle tension during use. Aesthetic qualities, functional performance, and ergonomics research are within the scope of this research. A user centered research methodology is applied to assess perceived aesthetics and quality of the prototype. Functional competence assessed by a series of custom performance tests. The prototype was tested ergonomically by measuring the tensions of three muscle groups in the fore-arms of users with an EMG device. The market leader Mouse that is advertised as ergonomical, is taken as a benchmark and compared with the prototype Mouse. Based on the responses of the users it can be said that the prototype Mouse is preferred in terms of aesthetic, functional, and ergonomic qualities.