Ticari davalarda görev
Jurisdiction in commercial lawsuit
- Tez No: 802078
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Medeni yargılama hukukunda en yüksek düzeyde görevsizlik kararı verilen ihtisas mahkemesi, asliye ticaret mahkemesidir. Asliye ticaret mahkemelerinin görev sahasının saptanmasındaki temel ölçüt ise ticari davadır. Yürürlükteki kanunlar açısından hangi uyuşmazlıkların ticari davaya vücut verip vermeyeceğine ilişkin birçok hususta hem öğretide hem yargı kararlarında yeknesaklık bulunmamaktadır. Ticari dava tespitinde yaşanan sıkıntılar sıklıkla görevsizlik kararının verilmesine sebep olmakta ve bu vaziyet beraberinde yargılamanın esasına dahi girilmeden uzaması gibi ciddi sorunların tezahürüne sebebiyet vermektedir. Çalışmamız üç bölümden müteşekkildir. Çalışmamızda 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve ilgili sair kanunlar esas alınarak tatbik edilen mutlak ve nispi ticari dava sistemi dışına çıkılmış ve farklı bir tasnif ile asliye ticaret mahkemelerinin görev sahası netleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Commercial Courts of First Instance are specialized courts in which the highest rate of decision of non-jurisdiction is given in law of civil procedure. While determining the scope of duty of Commercial Court of First Instances, being a commercial lawsuit is the main criterion. In terms of law in force, neither in the doctrine nor in the judicial decisions a uniformity can be found in many respects within the disputes that may give rise to commercial lawsuit. The difficulties being confronted in the determination whether the case is a commercial case often cause the decision of non-jurisdiction to be given and this situation leads to important issues such as prolongation of judicial proceedings even without assessing the merits of the case. Our work comprises of three parts. In our work, it is deviated from the absolute and relative commercial lawsuit system based on Turkish Commercial Code no. 6102 and relevant legislations and it is intended to clarify the scope of work of Commercial Court of First Instances with a different classification.