Kaizen yaklaşımı ile süreç iyileştirme kapsamında toplam ekipman etkinliği analizleri ve bir imalat işletmesinde uygulanması
Oee analysis and its application in a manufacturing facility within the scope of process improvement with the Kaizen approach
- Tez No: 802091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM TÜZEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle birlikte günümüzde oluşan rekabet koşullarının yansıması giderek artmaktadır. İşletmelerin hızla değişen piyasa koşullarında faaliyetlerini sürdürebilmesi için en büyük koşullardan olan israfların önlenmesi konusu giderek önem kazanmaktadır. Rekabet gücünü arttırmak veya korumak isteyen bir kuruluşun mevcut arz ve talepleri karşılamasının yanında tüm üretim süreçlerini en az maliyetle ve zamanında müşteriye verilen termin süresini karşılaması da büyük önem taşımaktadır. Bu süreçlerin verimliliğin maksimize edilerek devam edebilmesi için bugün birçok işletmenin kullanmış olduğu sürekli iyileştirme (Kaizen) felsefesi ise tam olarak bu amaca hizmet etmektedir. Bu çalışmada Kaizen yaklaşımı ile süreç iyileştirme uygulanarak işletmenin iş süreçlerinde saptanan kayıplar incelenerek bu süreçlerin uygulama aşaması ve Toplam Ekipman Etkinliği analizleri ile sonuçları analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda firmanın yapmış olduğu iyileştirme çalışmalarında üretim adetlerinde %15'lik artışın sağlandığı gözlemlenmiş, sürekliliğinin sağlanmasının mümkün ve kontrol edilebilir olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuçların bundan sonra yapılacak çalışmalara da örnek olarak, Kaizen temelinde iyileştirmelerin işletmeler içerisinde etkin rol oynayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the effect of globalization, the reflect of the competitive conditions that are formed today is increasing. The issue of preventing waste, which is one of the biggest conditions for businesses to continue their activities in rapidly changing market conditions, is gaining more and more importance. It is of great importance for an organization that wants to increase and maintain its competitiveness to meet the current supply and demand, as well as to meet the deadlines given to the customer in all production processes with the least cost and on time. In order for these processes to continue by maximizing efficiency, the philosophy of continuous improvement (Kaizen) used by many businesses today serves exactly this purpose. In this study, the losses detected in the business processes of the enterprise by applying process improvement with the Kaizen approach were examined and the application phase of these processes and the results with Overall Equipment Effectiveness were analyzed. As a result of the study, it was observed that in the improvement works carried out by the company, an increase of 15% was achieved in the production numbers, the number of scraps decreased by 37%, and it was concluded that it is possible and controllable to ensure its continuity. As an example of these results for future studies, it is thought that improvements on the basis of Kaizen can play an active role in businesses.