Kaizen yaklaşımı ile işletmelerde süreç iyileştirme ve bir uygulama örneği
Business process improvement through Kaizen approach and an implementation case
  1. Tez No: 662543
  2. Yazar: AYSEL ULUGÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE GÜLSÜN NAKIBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İşletmeler küreselleşmenin, ürün ve hizmetlerini sunma biçimlerini değiştiren teknolojik ve ekonomik gelişmelerin getirdiği koşullara uyum sağlayabilmek, rekabetçi güçlerini koruyabilmek ve hayatta kalmak için kendilerini başarılı veya başarısız sonuçlara götüren süreçlerini sürekli olarak değerlendirmeli ve iyileştirmelidir. Kendilerini ve süreçlerini geliştirmek ve iyileştirmek için işletmeler, değişen sorunlara çözüm olabilecek yöntemler, yaklaşımlar, teknikler ve araçlar kullanmaktadır. İş süreçlerini iyileştirmek isteyen işletmelerin benimsedikleri yaklaşımlardan biri de, görünen hiçbir sorun olmasa bile tüm çalışanların katılımıyla her alanda sürekli iyileştirmeyi esas alan sosyal hayatta da Japon kültürü ve anlayışı ile bütünleşmiş ve gelişmiş Kaizen yaklaşımıdır. Kaizen yaklaşımı sorunların tespiti ve çözüm önerileri için problem çözme araçlarını her düzeyden çalışan katılımıyla kullanarak, süreç öncelikli bir bakış açısıyla sürekli iyileştirmeyi hedefler. Bu araştırmada süreç ve süreç iyileştirme kavramları detaylı bir şekilde açıklanarak, iş süreçlerinin iyileştirilme aşamalarına değinilmektedir. Kaizen yaklaşımını iş süreçlerinde uygularak, Kaizen faaliyetleri ile süreçlerini iyileştiren bir işletmenin uygulama aşaması ve sonuçları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Businesses should continuously evaluate and improve the processes that lead them to successful or unsuccessful results in order to adapt to the changing conditions brought about by the technological and economic developments that change the way businesses offer their products and services, maintain their competitive advantage, and survive. To develop and improve themselves and their processes, businesses apply methods, approaches, techniques, and tools that can provide solutions to changing problems. One of the approaches adopted by businesses that aim to improve their business processes is the Kaizen approach, which is integrated with Japanese culture and understanding in social life, which is based on continuous improvement in every field with the participation of all employees, even if there are no apparent problems. The Kaizen approach aims to continuously improve with a process-oriented perspective, using problem-solving tools for the detection of problems and solution offers with the participation of employees from all levels. In this study, process and process improvement concepts are explained in detail and business process improvement stages are mentioned. The implementation phase and results of an enterprise that applies the Kaizen approach in business processes and improves them by Kaizen activities are examined.