Sosyal bilgiler dersi öğretim programında ve ders kitaplarında çokkültürlülüğün incelenmesi
Examination of multiculturalism in social studies curriculum and textbooks
  1. Tez No: 802108
  2. Yazar: OSMAN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYKAL BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çokkültürlülük; farklı etnik grup, din, dil, ırk, yaş, cinsiyet, sosyal sınıf ve eğitim gibi farklılıkların saygı, sevgi ve hoşgörü çerçevesinde kabul edilmesi ve bu farklılıklara sahip bireylerin toplum içerisinde bir ahenk oluşturması olarak ifade edilmektedir. Bu anlayışın toplum içerisine entegre edilmesinde ise en önemli araç eğitimdir. Çünkü eğitim aracılığıyla farklılıklara karşı hoşgörü ile yaklaşan, insan haklarına saygılı, empati becerisi yüksek ve sorumluluk sahibi etkin vatandaşlar yetiştirilebilir. Ayrıca öğretim programlarının çokkültürlülük anlayışına uygun olarak hazırlanmasıyla bu beceri ve değerlerin öğrencilere aktarılması daha kolay bir hale gelebilir. Öğretim programı içerisinde bahsedilen değer ve becerilerin öğrencilere aktarılmasındaki önemli disiplinlerden birisi sosyal bilgiler dersidir. Bu araştırmada 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programında bulunan çokkültürlülüğe yönelik kazanımların ilköğretim 5, 6 ve 7. sınıf güncel sosyal bilgiler ders kitaplarına yansımasının nasıl olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada temel nitel araştırma desenine uygun olarak doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın kapsamını 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim programı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı 5, 6 ve 7. sınıf güncel sosyal bilgiler ders kitapları oluşturmaktadır. Dokümanlardan elde edilen veriler araştırmanın amacı doğrultusunda betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda 5. sınıf öğrenme alanında bulunan dört kazanımın, 6. sınıf öğrenme alanında bulunan beş kazanımın ve 7. sınıf öğrenme alanında bulunan beş kazanımın çokkültürlülükle ilişkili olduğu ve bu kazanımların“Birey ve Toplum, Kültür ve Miras, Küresel Bağlantılar”öğrenme alanlarında yoğunlaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu kazanımların ders kitaplarına yansımasına bakıldığında çokkültürlülüğe yönelik doğrudan vurguların sınırlı sayıda kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiculturalism is defined as the acceptance of differences such as different ethnic groups, religion, language, race, age, gender, social class, and education within the framework of respect, love, and tolerance and the harmonization of individuals with these differences in society. The most important tool for integrating this understanding into society is education. Because through education, effective citizens who approach differences with tolerance, respect human rights, have high empathy skills, and are responsible can be raised. In addition, with the preparation of curricula in accordance with the understanding of multiculturalism, it can become easier to transfer these skills and values to students. One of the important disciplines in transferring the values and skills mentioned in the curriculum to students is the social studies course. This study tried to determine how the achievements related to multiculturalism in the 2018 Social Studies Curriculum are reflected in the current 5th, 6th, and 7th-grade social studies textbooks. Document analysis technique was used in the study in accordance with the basic qualitative research design. The scope of the research consists of the 2018 Social Studies Curriculum and the current 5th, 6th, and 7th-grade social studies textbooks approved by the Ministry of National Education. The data obtained from the documents were analyzed descriptively in line with the purpose of the study. As a result of the research, it was concluded that four learning outcomes in the 5th-grade learning area, five learning outcomes in the 6th-grade learning area, and five learning outcomes in the 7th-grade learning area are related to multiculturalism and these learning outcomes are concentrated in the learning areas of“Individual and Society, Culture and Heritage, Global Connections”. When these outcomes are reflected in the textbooks, it is determined that direct emphasis on multiculturalism remains limited.