A comparıson of perceptıons of elementary school chıldren wıth and wıthout stutterıng towards theır parents
Kekemeli̇ği̇ olan ve olmayan i̇lkokul çocuklarinin ebeveynleri̇ne yöneli̇k algilarinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 802132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN SERTAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı kekemeliği olan ve olmayan ilkokul çocuklarının ebeveynlerine yönelik algılarının karşılaştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda 7-12 yaş arasında 200 bireyle anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmada deney grubuna, ebeveynlerine veli onam formu imzalatılarak izin alınan akıcı konuşmayı etkileyebilecek gelişimsel gerilik öyküsü olmayan 7-12 yaş arasında bulunan ve kekemeliği olan 100 birey; kontrol grubu içinse 7-12 yaş arasında bulunan herhangi bir gelişimsel gerilik öyküsü bulunmayan ve kekemeliği olmayan 100 bireydir. Hazırlanan anket formu 24 soru anne algısı için ve 24 soru baba algısı için ayrı ayrı düzenlenmiş olup toplam 48 soruluk Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği Çocuk/Ergen Kısa Formu ve ön bilgi formundan oluşmaktadır. Verilerin analizi SPSS programı ile yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda kekemeliği olanların anne ve baba ile ilgili ebeveyn kabul red ve alt boyutları olan düşmanlık/saldırganlık, umursamazlık/ihmal ve ayrıştırılmamış red düzeylerinin kekemeliği olmayan öğrencilere göre daha yüksek olduğu, kekemeliği olmayanların anne ile ilgili sıcaklık/ şefkat düzeyi kekemeliği olan öğrencilere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the perceptions of primary school children with and without stuttering towards their parents. For this purpose, a survey was conducted with 200 individuals between the ages of 7-12. In the study, the experimental group consisted of 100 individuals between the ages of 7 and 12 who did not have a history of developmental delays that may affect fluent speech and who had stuttering, and the control group consisted of 100 individuals between the ages of 7 and 12 who did not have any history of developmental delays and who did not have stuttering. The questionnaire consisted of the Parental Acceptance-Rejection Scale, Child/Adolescent Short Form and preliminary information form with a total of 48 questions, 24 questions for maternal perception and 24 questions for paternal perception. The data were analyzed with SPSS program. As a result of the analysis, it was determined that the levels of parental acceptance/rejection and its sub-dimensions of hostility/aggression, indifference/neglect and undifferentiated rejection of students with stuttering were higher than those of students without stuttering, and the level of warmth/compassion of students without stuttering was higher than those of students with stuttering.