First-time mothers' prenatal expectations about coparenting and their postnatal experiences
İlk kez anne olan kadınların ortak ebeveynliğe yönelik doğum öncesi beklentileri ve doğum sonrası deneyimleri
  1. Tez No: 649236
  2. Yazar: BÜŞRA ÜNVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ BÖRKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL YENİAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilk kez anne olan kadınların ortak ebeveynlik algılarının, çocuk bakım işlerini eşleriyle paylaşımlarına odaklanarak incelemektir. İlk kez anne olan kadınların bebek bakım işlerinin paylaşımına yönelik doğum öncesi beklentileri, doğum sonrası deneyimleri ve beklenti ihlalleri boylamsal bir araştırma deseniyle incelenmiştir. İlk zaman diliminde araştırmaya 113 hamile kadın katılmış, ikinci zaman diliminde ise (doğumdan 4 ay sonra) 113 katılımcıdan 97'si araştırmaya katılmaya devam etmiştir. Aile geliri, eş doyumu, sosyal destek, çocuk özellikleri (mizaç ve cinsiyet) ve çevresel destek (büyükanne/büyükbaba ile iş bölümü, çocuk bakımına yardımcı kişilerin sayısı) yordayıcı değişkenler olarak kullanılmıştır. Sonuçlar, kadınların eşleriyle çocuk bakım işlerinin paylaştırılmasına yönelik beklentilerinin eşit bir paylaşıma yönelik olduğunu, ancak doğum sonrasında bu işlerin çoğunu kendilerinin yaptıklarını belirttiklerini, dolayısıyla beklentilerinin çoğunlukla gerçekleşmediğini göstermiştir. Değişkenlerin hiçbiri annelerin beklentilerini yordamazken; doğum sonrası eş doyumu, doğum sonrası iş bölümünü yordayan tek değişken olmuştur. Beklenti ihlalleri ise ailenin geliri ve eş doyumu tarafından yordanmıştır. Sonuç olarak, eş doyumunun babaların çocuk bakım işlerine katılımı üzerindeki önemi gözler önüne serilmiştir ve psikolojik danışmanlık müdahalelerine yönelik çıkarımlar tartışılmıştır. Psikolojik danışmanların çocukla ilgili sorumluluklara yönelik beklentilerini paylaşma noktasında ebeveynlere rehberlik etmeleri, psikolojik danışmanlık süresince evlilik ilişkisiyle ortak ebeveynliği birlikte ele almaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate primiparous women's perceptions of coparenting with a specific focus on childcare task division with their partners. Mothers' prenatal expectations, postnatal experiences, and expectation violations regarding postnatal childcare task division have been explored using a longitudinal design. In the first stage, 113 pregnant women participated in the study, with 97 participating in the second stage (i.e., 4-months postpartum). Family income, couple satisfaction, social support, child characteristics (temperament and sex), and environmental support (grandparental task division and number of caregivers) are used as predictors of childcare task division expectations, experiences, and expectation violations. The results indicate mothers' prenatal expectations about childcare task division with their husbands to have been towards egalitarian sharing, but most had their expectations violated as the mothers reported doing most of the childcare tasks in the postnatal period. While difference in the mothers' expectations could not be explained with the predictor variables, postnatal couple satisfaction has been found as the unique predictor of postnatal childcare task division. Moreover, expectation violations are seen to be predicted by family income and couple satisfaction. As a result, the unique importance of couple satisfaction for paternal involvement with childcare has been revealed, with implications for psychological counseling interventions being discussed. Counselors are recommended to guide parents to share their expectations about child-related responsibilities, and handle marital relationship and coparenting together during counseling process.