Devlet Opera ve Balesi kostüm tasarımcısı Sevda Aksakoğlu'nun tasarım anlayışı
  1. Tez No: 890646
  2. Yazar: BENGİSU MUKİYEN LİMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAY GERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmada İzmir Devlet Opera ve Balesinin ilk kostüm tasarımcılarından biri olan Sevda Aksakoğlu'nun hayatı, sanat anlayışı, onu Sevda Aksakoğlu yapan deneyimleri ve hayatında kırılma noktası kabul edilebilecek eserleri incelenmiştir. Söz konusu çalışmada sanatçının bugüne kadar ürettiği tüm eserlere ilişkin belgeler, sanatçıyla yapılan röportajlardan ve kapsamlı kaynak taramalarından yararlanılarak derlenmiştir. Bunun yanı sıra, mesleğine yaklaşık 40 yılını adamış olan Sevda Aksakoğlu'nun hem kendi sanatsal yolculuğuna hem de Türkiye'deki çok sayıda Opera ve Bale kurumuna kattığı değerleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda eserleri, kendi deneyimleri, anıları ve birlikte çalıştığı diğer sanatçıların bakış açılarıyla birlikte kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Söz konusu eserler incelenirken yardım aldığı, yola çıktığı yöntemler ve bu yöntemler ışığında ortaya çıkan kostüm tasarımları da analiz edilmiştir. Bu çalışma ile Sevda Aksakoğlu'nun sanata olan katkıları, özgün sanatsal yaklaşımları derlenerek, gelecek nesillere ilham vermesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study examines the life of Sevda Aksakoğlu, one of the first costume designers at the Izmir State Opera and Ballet. It delves into her artistic approach, pivotal life experiences that shaped her identity, and the significant works that defined critical junctures in her career. The study compiled documents related to all the works produced by the artist up to the present day, using interviews with the artist and comprehensive resource scans. In addition, the study attempts to uncover the values that Sevda Aksakoğlu, who has dedicated nearly 40 years to her profession, has contributed to both her own artistic journey and numerous Opera and Ballet institutions in Turkey. In this context, her works have been thoroughly examined alongside her experiences, memories, and the perspectives of other artists she has collaborated with. While examining the aforementioned works, the methods she utilized, the approaches she pioneered, and the costume designs that emerged from these methods were also analyzed. This study aims to compile Sevda Aksakoğlu's contributions to art, her unique artistic approaches and to inspire future generations.