Futbolda dar alan oyunlarının hız ve çeviklik performansına etkisi
The effect of small side games on football speed and agility performance
- Tez No: 802176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SOSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, futbolda dar alan oyunlarının sıçrama ve çeviklik ilişkisinin hangi düzeyde olduğunu belirlemek amacıyla planlanmıştır. Gönüllü olarak katılmayı kabul eden amatör ligde futbolcu olan toplam 26 sporcudan oluşmaktadır. Sporcuların yaş ve boy sırasıyla (21,2±1,29 yıl ve 180,15±7,37 cm). Vücut ağırlıkları ve BKİ sırasıyla ön testte 81,99±10,19 kg ve 25,00 iken son testte 80,76±9,75 kg ve 24,7 olarak tespit edildi. Sporculara 8 hafta boyunca, haftada 3 gün ara ile 2 kez dar alan antrenmanları uygulanmıştır. Antrenman periyodu öncesi ve sonrası CMJ, Durarak Uzun Atlama, V-Cut, T-Drill, 10 m ve 30 m test değerleri incelenmiştir. Sporcuların ön test ve son test ortalama değerleri incelendiğinde CMJ testi (p=0.000;η2=.983), V-Cut testi (p=0,023; η2=,186), T-Dril (p=0,000;η2=,604) ve 30m Sprint testi (p=0,40;η2=,998) son test değerleri lehine anlamlı olarak tespit edilmiştir. CMJ ile V-Cut (r=-.428, p=.002), T-Dril (r= -.214, p=.127), 10 m (r=-.055, p=.697) ve 30m Sprint testi (r=-.164, p=.245 arasında düşük düzeyde negatif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, CMJ ile DUA (r=.226, p=.002) arasında düşük düzeyde pozitif ilişki saptanmıştır. Sporcuların dar alan oyunlarının sıçrama ve çeviklik özellikleri üzerine katkı sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the strength of the association between jumping and agility in small side games of football. It is made up of 26 athletes who are amateur football players who chose to participate freely. The athletes' ages and heights are correspondingly (21.21.29 years and 180.157.37 cm). Their pre-test body weights and BMI were 81.9910.19 kg and 25.00, respectively, whereas their post-test weights and BMI were 80.769.75 kg and 24.7. Athletes were trained for 8 weeks, three times a week for broad field training and twice a week for narrow field training. Before and after the training session, the CMJ, Standing Long Jump, V-Cut, T-Drill, 10 m, and 30 m test values were analyzed. When the athletes' pre-test and post-test mean values were compared, the CMJ test (p=0.000;2=.983), V-Cut test (p=0.023; 2=.186), T-Dril (p=0.000;2=.604), and 30m Sprint test (p=0.40;2=.998) were shown to be significant in favor of post-test values. V-Cut (r=-.428, p=.002), T-Dril (r=-.214, p=.127), 10 m (r=-.055, p=.697), and 30m with CMJ were all significant. A weak negative connection was discovered between sprint test (r=-.164, p=.245). Furthermore, a weak positive connection was discovered between CMJ and DUA (r=.226, p=.002). Small side games were played by athletes. It has been discovered that it improves jumping and agility abilities.