The moderating effect of managerial competencies on the relation between organizational learning capability and organizational ambidexterity in ports
Limanlarda örgütsel öğrenme yeteneği ve örgütsel çift yeteneklilik ilişkisinde yönetsel yetkinliklerin moderatör etkisi
  1. Tez No: 802177
  2. Yazar: ESRA BARAN KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SERDAR AYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Deniz taşımacılığı zincirinin temel bağlantı noktaları olan limanlar, dinamik ve rekabetçi bir ortamda faaliyet göstermektedir. Teknoloji, ekonomi ve toplumdaki gelişmelerin bir sonucu olarak, limanlar yoğun bir rekabet içindedir ve ortaya çıkan yeni liman işlevlere yanıt olarak rollerini ve dinamik yeteneklerini geliştirmeleri ve genişletmeleri gerekmektedir. Dinamik yetenekler, örgütsel öğrenme ve çift yeteneklilik kavramlarıyla yakından bağlantılıdır. Ayrıca, dinamik yeteneklerin sürdürülmesi için üst düzey yöneticilerin rolleri de vurgulanmaktadır. Dinamik yetenekler bakış açısıyla, bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki konteyner limanları bağlamında örgütsel öğrenme yeteneği, örgütsel çift yeteneklilik ve üst düzey yönetsel yetkinliklerin boyutlarını incelemek ve aralarındaki ilişkileri keşfetmektir. Ayrıca bu çalışma, Türkiye konteyner limanlarının üst düzey yöneticilerinin kritik yetkinliklerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Literatür taramasından sonra çalışma üç aşamalı olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın yönetsel yetkinlikler değişkenini belirlemek için yapılandırılmış görüşme ve Delfi yöntemleri kullanılarak iki aşamalı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Üçüncü aşama olarak, araştırma değişkenleri arasındaki ilişkileri ampirik olarak test etmek için anket yöntemi kullanılmıştır. Anket araştırmasının örneklemini aynı limanda en az üç yıl görev yapan beyaz yakalı konteyner limanı çalışanları oluşturmuştur. Araştırmanın analiz sonuçları, örgütsel öğrenme yeteneğinin örgütsel çift yeteneklilik üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, çalışma bulgularına göre yönetsel yetkinlikler hem örgütsel öğrenme yeteneğini hem de çift yetenekliliği önemli ölçüde etkilemesine rağmen, bu kavramlar arasındaki ilişki üzerinde düzenleyici bir etkiye sahip değildir.
Özet (Çeviri)
As essential interfaces in the maritime transportation chain, ports operate in a dynamic and competitive environment. As a result of developments in technology, economy, and society, ports are engaged in intense competition and are required to improve and expand their roles and dynamic capabilities in response to emerging new port functions. Dynamic capabilities are closely linked to the concepts of organizational learning and ambidexterity. In addition, the roles of senior-level managers are also highlighted to sustain dynamic capabilities. From the dynamic capabilities perspective, the main aim of this study is to investigate the dimensions of organizational learning capability, organizational ambidexterity, and senior-level managerial competencies in the context of container ports in Turkey and to explore the relations between them. Additionally, this study aims to determine the critical competencies of senior managers of Turkish container ports. After the literature reviews, the study was designed in three stages. Two-stage research was carried out using a structured interview and Delphi methods to determine the managerial competencies variable of the study. As a third stage, a survey method was used to empirically test the relationships between the study variables. The survey research sample constituted white-collar container port employees working in the same port for at least three years. The analysis results of the study revealed that there is a positive and significant effect of organizational learning capability on organizational ambidexterity. Moreover, according to study findings, although managerial competencies significantly affect both organizational learning capability and ambidexterity, they have no moderating effect on the relationship between these concepts.