Futbolda dar alan oyunlarının performans üzerine etkilerinin global konum belirleme sistemi (GPS) ve saha testleri ile incelenmesi
Examination of the effects of small sided games on performance in soccer with global positioning system (GPS) and field tests
- Tez No: 746046
- Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL HARBİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın amacı genç futbol oyuncularında farklı alan ve oyuncu sayısı ile oynanan dar alan oyunlarının dayanıklılık ve çeviklik performans üzerine etkisini global konum belirleme sistemi (GPS) ve saha testleri ile incelemek ve değişkenler arasındaki ilişkileri göstermektir. Araştırmaya 1922 Konyaspor U17 futbol takımında futbol oynayan 16-18 yaşlarında (yaş: 16,70±0,57 yıl, boy: 1,78±0,05 m, vücut kütlesi: 67,75±6,58 kg) 20 oyuncu sezon içi katıldı. 20 oyuncu rastgele dar alan oyun grubu 1 (DAO1, n=6, 15x20m, 3x3), dar alan oyun grubu 2 (DAO2, n=6, 20x25m, 3x3) ve dar alan oyun grubu 3 (DAO3, n=8, 20x25m, 4x4) olarak üç gruba ayrıldı. Oyuncular haftalık antrenmanlarına ek olarak 2 gün 24 saat arayla belirlenen 12 dk (4x3 dk) dar alan oyunu oynadı. Çalışmada dayanıklılık ve VO2maks Yo-yo AT-1 testi, çeviklik İllinois Çeviklik Testi ve kalp atım hızı, koşu hızı bölgelerinde kat edilen mesafeler, hızlanma-yavaşlama sayısı, metabolik yük global konum belirleme sistemi (Statsports, İrlanda) kullanılarak ölçüldü. Araştırmada Yo-Yo testi maksimum koşu hızı, koşu mesafesi ve VO2maks değerinin 6. hafta sonunda ön test değerinden daha yüksek olduğu görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of small-sided games played with different field and number of players on the performance of young soccer players with the global positioning system (GPS) and field tests and to show the relationships between the variables. Twenty players aged 16-18 (age: 16,70±0,57 years, height: 1,78±0,05 m, body mass: 67,75±6,58 kg) playing soccer in the 1922 Konyaspor U17 soccer team were included in the study in season. Twenty players were randomly assigned to three groups as small-sided game group 1 (SSG1, n=6, 15x20m, 3x3), small-sided game group 2 (SSG2, n=6, 20x25m, 3x3) and small-sided game group 3 (SSG3, n=8, 20x25m, 4x4). In addition to their weekly training, the players played a small-sided games for 12 minutes (4x3 min), which was determined at intervals of 2 days and 24 hours. In the study, endurance and VO2max were measured using the Yo-yo AT-1 test, agility using the Illinois Agility Test and heart rate, distance traveled in running speed zones, acceleration-deceleration number, metabolic load using the global positioning system (Statsports, Ireland). In the study, Yo-Yo test maximum running speed, running distance and VO2max values were found to be higher than the pre-test values at the end of the 6th week (p0,05).