Görme yetersizliği olan öğrencilerin araştırmaya dayalı öğrenme yaklaşımı modellerinden rehberli keşfetme modelinin deneysel işlem becerilerine, akademik başarılarına ve fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına etkisi
The contribution of guided discovery model of inquiry - based approach to visually impaired students acquisition of experimental procedures, academic success and attitudes towards sciences
- Tez No: 419357
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Son yıllarda Fen Bilimleri dersinin öğretiminde benimsenen araştırmaya dayalı yaklaşımlar ile görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerin öğrenme durumları benzer özellikler taşımaktadır. Görme yetersizliği olan öğrenciler öğrenme boyunca duyu kanallarını efektif olarak kullandıklarında somut objeleri keşfetmede üst düzey anlayışlar, sorgulama, keşfetme ve test ederek keşfetme gibi durumları doğal alışkanlık haline getirirler. Bu ve benzeri yaklaşımların Fen Bilimleri dersinin öğretiminde kullanılması, görme yetersizliği olan öğrencilerin daha üst düzeyde ilgilerini ateşleyerek anlamalarını sağlayacak ve öğrencilere gelecekte daha çok fırsatlar sunacağı düşünülmektedir. Bu düşünceler görme yetersizliği olan öğrencilerin öğrenme süreçlerinde daha etkin öğrenmeler gerçekleştirebilmeleri için araştırmaya dayalı öğrenme yaklaşımını ön plana çıkarmıştır. Bu çerçevede araştırmanın genel amacı; ilköğretim 4 ve 5. sınıf Fen Bilimleri dersinde araştırmaya dayalı öğrenme yaklaşımı ile geleneksel öğretim yaklaşımına göre işlenen dersin, görme yetersizliği olan öğrencilerin akademik başarıları, deneysel işlem becerileri ve Fen Bilimleri dersine yönelik tutumları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığının belirlenmesidir. Özdeş olarak belirlenen gruplar içerisinden yansız atama yoluyla oluşturulmuş deney ve kontrol gruplu deneysel araştırma desenlerinden çok denekli desenlerin içinde yer alan yarı deneysel desen kullanılarak yapılan çalışma, 2014-2015 eğitim yılı bahar döneminde Ankara ili, Altındağ ilçesi, Aydınlıkevler“Göreneller Görme Engelliler İlköğretim Okulunun”4 ve 5. sınıflarında uygulanmıştır. 4 ve 5.sınıflardan ortak bir deney grubu ve bir kontrol grubu oluşturulmuştur. Birinci grup, deney grubu olarak adlandırılmış ve bu grupta Fen Bilimleri dersinde 4 ve 5. sınıfın ortak konuları olan sürtünme, erozyon ve çözünme konuları araştırmaya dayalı öğrenme yaklaşımı ile işlenmiştir. Kontrol grubu olarak adlandırılan ikinci grubun öğretimine söz konusu konular geleneksel öğretim yaklaşımı ile işlemiştir. Araştırmaya, deney grubu (N=20) ve kontrol grubunda bulunan (N=19) öğrenci sayısı ile toplam 39 öğrenci katılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin deneysel işlem becerilerindeki ve akademik başarılarındaki gelişimlerini tespit etmek için araştırmacı tarafından; sürtünme, erozyon ve çözünme konularına ilişkin hazırlanan“Deneysel İşlemler Testi”ve“Akademik Başarı Testi”, Fen Bilimleri dersine yönelik tutumlarını ölçmek için Geban ve arkadaşları (1994) tarafından hazırlanan“Fen Bilgisi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilere araştırmanın başlangıcında ön test olarak deneysel işlemler testi, akademik başarı testi ile fen bilgisi tutum ölçeği uygulanmıştır. Veri toplama araçlarının uygulanmasının ardından her iki grupta, sürtünme, erozyon ve çözünme konularının öğretimi gerçekleştirilmiştir. Altı hafta süren öğretimin ardından hem deney hem de kontrol grubundaki öğrencilere deneysel işlemler testi, akademik başarı testi ve fen bilgisi tutum ölçeği, son test olarak yeniden uygulanmıştır. Görme yetersizliği olan öğrencilerin Fen Bilimleri dersinde işledikleri konulardaki edinmiş oldukları düzeye ilişkin, kalıcılığın tespit edilmesi amacıyla son testin uygulanmasından dört hafta sonra tüm veri toplama araçları, izleme testi olarak öğrencilere tekrar uygulanmıştır. Araştırmada, öğrencilere uygulanan testlerden elde edilen nicel veriler analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre; araştırmaya dayalı öğrenme yaklaşımının kullanıldığı deney grubundaki öğrencilerin deneysel işlem becerileri, akademik başarıları ve Fen Bilimleri dersine yönelik tutumları, kontrol grubundaki öğrencilere göre anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir. Deney grubundaki öğrencilerin cinsiyetlerine, sınıf düzeylerine, yaşlarına, okula devam durumlarına, görme düzeylerine göre deneysel işlem becerileri, akademik başarıları ve Fen Bilimleri dersine yönelik tutumları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç olarak; araştırmaya dayalı öğrenme yaklaşımının görme yetersizliği olan öğrencilerin deneysel işlem becerilerini kazanmalarına, akademik başarılarına ve Fen Bilimleri dersine yönelik tutumlarını geliştirmede geleneksel öğretim yaklaşımına göre daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Recently, the inquiry-based approaches maintained in the teaching of science classes and the students suffering visual impairedness have similar qualities. Visually-impaired students develop natural habits about situations such as discovering, discovering by testing, questioning, discovering concrete objects when they effectively use their sense organs during the learning activity. It is assumed that the maintenance of such kinds of approaches to the teaching of pure sciences will activate the interests of visually-impaired students at a higher level, will contribute to their understanding and provide them with more opportunities in the future. Such considerations have foregrounded the inquiry-based learning approach for the visually-impaired students to develop more effective learning activities in their learning processes. With these approaches in mind, the general aim of the research is to understand whether these is significant difference detween the inquiry-based approach to the teaching of püre sciences to the 4 th and 5 th grades of the primary education and the contribution of a traditional lesson to the academic success, experimental skills and to the attitudes of püre sciences lessons for the visually impaired students. The study which was developed out of a semi-design model taking place in a multi-design model was applied to the 4 th and 5 th grades of“Göreneller Visually İmpaired Primary School”Altındağ, Ankara. It had both“Experimental group”and“Controlled group”. The shared experiment and control groups were taken from both grades. The first group was named as the experiment group and the common units such as friction, erosion and dissolution were studied through inquiry approach as the science lessons of the 4 th and 5 th grades. The students in the control group learned the same units according to the traditional approach. A total number of 39 students took part in the research, the 20 being in the experiment group (N=20) and 19 in the control group (N=19). In the research, the“Experimental Process Test”and“Academic Achievement Test”were applied by the researcher in order to test the experimental and academic improvements of the students in the units of“friction, erosion and dissolution”. On the other hand,“The Pure Sciences Attitude Scale”was used by Geban, et all (1994) in order to test the attitudes of students to the pure sciences lessons. At the beginning of the research, the experimental processes test, academic achievement test and pure sciences attitude scale were applied as a pre-test to the students in the experiment and control groups. Following the application of data collection instruments, the units“friction, erosion and dissolution”were taught to both of the groups. After a 6 week instruction, the students in both groups took the experimental processes test academic achievemnet test and pure sciences attitude scale as a post-test. Concerning the level the visually impaired students reached in the units of pure science lessons, all the data collection instruments were reapplied to the students as a follow-up test 4 weeks after the post test in order to determine permanence. In the research, the qualitative findings gained from the tests were analyzed. According to the findings, the experimental process, academic achievement and the attitudes toward pure science lessons of the students in the experiment group in which the inquiry based approach was applied, were significantly different from those of the ones in the control group. No significant difference was found between the students in the experiment group in reference to their sexes, class levels, ages, attendance levels achievements visual Powers. In conclusion, it can be said that the inquiry-based instruction approach has been more effective with visually impaired students in attaining their experimental processes, academic achievements and in developing their pure science attitudes when compared to the ones in more traditional approaches.