Muhsin Yazıcıoğlu'nun yakın dönem demokrasi geleneğindeki yeri ve önemi
Muhsin Yazıcıoğlu's place and importance in the Turkish democratic tradition
  1. Tez No: 802185
  2. Yazar: BEDRİ BERKCAN KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Muhsin Yazıcıoğlu, Türk siyasi tarihi ve demokrasisi açısından önemli bir yere sahiptir. İdealizme dayalı gençlik hareketlerinin hissedildiği bir dönemde mücadelesi ve karakter yapısı olarak adından oldukça bahsettirmiştir. Muhsin Yazıcıoğlu'nun dava anlayışının, söyleminin, demokrasi anlayışının Türk siyasetinde nasıl tezahür bulduğunu, Türk demokrasi geleneği üzerindeki etkisini akademik açıdan tespit etmek önem arz etmektedir. Bu çerçevede çalışmanın amacı, Muhsin Yazıcıoğlu'nun Genç Ülkücüler Hareketi'ne ilk katıldığı 1968 yılından vefat tarihi olan 2009 yılına kadar olan dönemde dava anlayışının ve fikri yapısının hangi temeller üzerine inşa edildiğini ve sonraki süreçte meydana gelen demokratik kırılımlarda nasıl bir tutum sergilediğini ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup literatür taraması ve yarı yapılandırılmış mülakat formu hazırlanarak ilgili dönemlere şahitlik yapmış kişilerle görüşme yapılmıştır. Muhsin Yazıcıoğlu'nun söylem ve eylem birliğine sahip olduğu, siyaset üzerinde vesayet kurmaya çalışan çevrelere karşı tepkisel duruşuyla sivil demokrasinin yanında olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Muhsin Yazıcıoğlu has an important place in Turkish political history and democracy. He made a name for himself in terms of his struggle and character structure in a period when idealism-based youth movements were felt. It is important to academically determine how Muhsin Yazıcıoğlu's understanding of litigation, his discourse, and his understanding of democracy manifested in Turkish politics and its effect on the Turkish democracy tradition. In this context, the aim of the study is to reveal the foundations on which Muhsin Yazıcıoğlu's understanding of the case and his intellectual structure were built from the time he first joined the Young Nationalists' Movement in 1968 until his death in 2009, and what kind of attitude he displayed in the democratic breakdowns that occurred in the next period. Qualitative research method was used in the study, literature review and semi-structured interview form were prepared and interviews were conducted with people who witnessed the relevant periods. It has been concluded that Muhsin Yazıcıoğlu has a unity of discourse and action, and stands by civil democracy with his reactive stance against those who try to establish tutelage over politics.