Medenî usûl hukukunda hayatın olağan akışı kavramı
The concept of the ordinary flow of life in civil procedure law
- Tez No: 802186
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Hayatın olağan akışı kavramı, değerlendirme yaparken veya tahminde bulunurken yahut bir olayı kavramaya çalışırken başvurulan bir ölçü olarak karşımıza çıkar. Günlük dilde olduğu gibi, hukukta da giderek artan bir kullanım söz konusudur. Ancak bu durum, hukukta yeni bir kavram olduğu anlamına gelmez. Zira şimdiye kadar farklı isimlendirmeler altında, değerlendirme ve muhakeme süreçlerinde bir kriter olarak kullanılagelen bazı ifadeler, hayatın olağan akışı kavramına işaret eder. Buna göre, hayatın olağan akışı kavramı; hayat tecrübeleri, mantık kuralları ve hatta bilimsel nitelikteki bilgilerle şekillenen tipik, olağan, alışılmış bir akış veya silsileyi ifade eder. Vakıaların tespiti, tespit edilen vakıaların hukukî olarak vasıflandırılması ve hukukî sonucun belirlenmesi olmak üzere çeşitli aşamalarda, hâkim, değerlendirme yapmak durumunda kalabilir. İşte, hâkim tarafından değerlendirme yapılırken başvurulan ölçütlerden biri de hayatın olağan akışıdır. Ancak yargı kararlarına bakıldığında söz konusu kavramın, ispatta çok daha yoğun bir kullanımı olduğu görülür. Zira bir delilin güvenilirliğinin ortaya konulması, bir vakıanın gerçekleşip gerçekleşmediğinin veya iddia edildiği gibi gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespiti, mevcut veya ispat edilen bir vakıanın ayrı/bağımsız bir vakıa açısından değeri gibi hususlarda hayatın olağan akışı kavramına sıklıkla başvurulmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada; hayatın olağan akışı kavramına dair genel açıklamalar yapıldıktan sonra, kavramın ispattaki yeri, ispatın temel kavramları ile olan ilişkisi ve delillerin değerlendirilmesinde ne gibi bir işlev üstlendiği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of the ordinary flow/course of life appears as a measure used when making an assessment or making a prediction or trying to comprehend an event. As in everyday language, there is an increasing use in law. However, this does not mean that it is a new concept in law. Because, some expressions that have been used as a criterion in evaluation and reasoning processes under different names point to the concept of the ordinary flow/course of life. Accordingly, the concept of the ordinary course of life; It refers to a typical, ordinary, habitual flow or sequence shaped by life experiences, rules of logic and even scientific knowledge. The judge has to make an evaluation at various stages, including the determination of the facts, the legal qualification of the detected facts and the determination of the legal result. Here, one of the criteria used by the judge while making an evaluation is the ordinary flow/course of life. However, when judicial decisions are examined, it is seen that the mentioned concept has a much more intense use in proof. Because, the concept of the ordinary course of life is frequently used in matters such as demonstrating the reliability of an evidence, determining whether a fact has come true or not as claimed, and the value of an existing or proven fact in terms of a separate/independent fact. Therefore, in this study; After making general explanations about the concept of the ordinary flow/course of life, the place of the concept in proof, its relationship with the basic concepts of proof and what kind of function it undertakes in the evaluation of evidences are tried to be explained.