Limited şirketlere uygulanan hükümler
  1. Tez No: 802187
  2. Yazar: AHMET ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
6102 sayılı Türk Kanunu'nda limited şirketlere ilişkin hükümler TTK m. 573-644 arasında düzenlenmiştir. Söz konusu hükümler içerisinde kanun koyucu limited şirketlerin kendi yapısına uygun hükümler getirmenin yanı sıra anonim şirketler ile benzer unsurlar ihtiva etmesinden dolayı da gerek gördüğü konularda anonim şirket hükümlerine atıfta bulunmuştur. Atıf yapılan bu hükümler ise TTK m. 644'te tek bir hüküm içerisinde ve TTK m. 573-644 arasında ise ilgili konu bağlamında dağınık bir şekilde yer almaktadır. Ancak her ne kadar ilgili konularda atıfta bulunmuşsa da limited şirketlere ilişkin hükümler bazı düzenleme eksiklikleri/ kanun boşluğu bulunmaktadır. Bu düzenleme eksiklikleri ise limited şirketlerin kişisel ögeleri barındıran bir sermaye şirketi türü olması sebebiyle şahıs şirketleri ve/veya sermaye şirketlerine özellikle de anonim şirketlere ilişkin hükümlerin kıyasen uygulanması yoluyla giderilebilir. Çalışmamızda limited şirketlerin yapısı, anonim şirket hükümlerine yapılan atıflar ve kanun boşluğu bulunan konularda uygulanabilecek sermaye ve şahıs şirketi hükümleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Regarding Limited Liability Company provisions are regulated between Art. 573-644 in Turkish Commercial Code. In these provisions, the legislator referred to the provisions of the joint stock company, since the limited liability companies contain similar elements with the joint stock companies, in the subjects it deems necessary, along with that the limited companies include provisions that are suitable for their own structure. These referenced provisions are regulated in a single provision Art. 644 and in a mixed way in the context of the relevant subject between Art. 573-644. Although it has referred to related issues, there are some regulatory deficiencies/gaps in law in the provisions regarding limited liability companies. Due to the fact that limited liability companies are considered as a type of capital companies that includes personal elements, these regulatory deficiencies/gaps in law can be fulfilled by applying analogy, the provisions regarding private companies and capital companies, especially joint stock companies. In our study, the structure of limited liability companies, the references to the provisions of joint stock companies and the capital and private companies' provisions that can be applied in the subjects when there is a gap in law will be examined.