Çok ilaca dirençli tüberküloz (Çid tb) hastalarında tedavi sonuçlarının incelenmesi
Examination of treatment results in patients with multi-drug-resistant tuberculosis (Mdr tb)
  1. Tez No: 802222
  2. Yazar: ZEYNEP TİLBE SAYMAZ GUVANJOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ÖZKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Dirençli tüberküloz tedavisinde uygun sürede, uygun ilaçların bileşimi ile tedavi rejimi düzenlenmesi önemlidir. Hastanemiz, ülkemizde çok ilaca dirençli tüberküloz (ÇİD TB) tedavisi yetkisi verilen 4 eğitim tipi göğüs hastanesinden biridir. Bu araştırma ile ÇİD TB'nin hastanemizde uygulanan tedavi rejimi ile tedavi edilebileceğini göstermeyi amaçlıyoruz. Hastalardan ilaç direnci ya da ilaç yan etkisi nedeniyle tedavi rejimi oluşturmadaki bireysel yaklaşım gerekenlerin özelliklerini incelemeyi; uyguladığımız tedavilerde tedavi başarısı ve olumsuz tedavi sonucunu etkileyen unsurları belirlemeyi; tedavideki yan etkileri de değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Ocak 2010-Aralık 2018 tarihleri arasında TBC 1A servisinde ÇİD TB tanısı olup tedavi alan ve takiplerine yine aynı merkezde devam edilen olgular çalışmaya alındı. Çalışmaya dahil edilecek hastaların gerekli verileri hastane veri tabanı veya dosyaları kullanılarak elde edildi. Hastaların demografik özellikleri, tanı anındaki özellikleri, tedavi rejimi, yan etkiler, tedavi sonuçları incelendi. Veriler Microsoft Excel programına aktarıldı. Ardından IBM SPSS Statistics 26.0 paket programında istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Background: In the treatment of resistant tuberculosis, it is important to arrange a treatment regimen with a combination of appropriate drugs for an appropriate duration. Our hospital is one of the 4 training type chest hospitals authorized for multi-drug resistant tuberculosis (MDR-TB) treatment in our country. With this study, we aimed to show that MDR-TB can be treated with the treatment regimen applied in our hospital. We aimed to examine the characteristics of the patients who require an individual approach in creating a treatment regimen due to drug resistance or drug side effects; to determine the factors related to treatment success and unfavorable treatment outcome in the treatments we apply; to evaluate the side effects of treatment. Materials and Methods: Patients who were diagnosed with MDR-TB in the TBC1A Clinic of Atatürk Pulmonary Diseases and Thoracic Surgery Hospital of Health Sciences University between January 2010 and December 2018 were included in the study. The necessary data of the patients to be included in the study were obtained using the hospital database and files. Demographic characteristics of the patients, characteristics at the time of diagnosis, treatment regimen, side effects, and treatment results were examined. The data were transferred to the Microsoft Excel program. Then it was statistically analyzed in the IBM SPSS Statistics 26.0 package program.