Çok ilaca dirençli tüberküloz (ÇİD TB) tedavisinde kültür konversiyonunu etkileyen unsurlar
Factors affecting culture conversion in multi-drug-resistant tuberculosis (MDR TB) treatment
  1. Tez No: 652953
  2. Yazar: BÜŞRA BALKAY BABAEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF ÖZKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: ÇİD TB tedavisinde balgam kültür konversiyonu uzun süreli tedavinin önemli bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. ÇİD TB tedavisinde kullanılacak yeni ilaçların test edildiği bir kriter olarak, standart temel ilaç tedavisine yeni ilacın eklendiği ve eklenmediği gruplarda balgam kültür konversiyonu karşılaştırılması kullanılmaktadır. Bu çalışmada Dünyada da klinik araştırmalara konu olan dirençli tüberkülozda kültür konversiyonunu etkileyen unsurları araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olup Ocak 2012-Mart 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi TBC1A servisinde ÇİD TB tanısıyla tedavi alan ve takiplerine yine aynı merkezde devam eden, verilerine eksiksiz ulaşılan 205 olgu çalışmaya alındı. Olguların demografik, klinik, mikrobiyolojik özellikleri, radyolojik bulguları incelendi. Tanımlayıcı istatistikler yapıldı; kategorik değişkenlerin değerlendirilmesinde Pearson Ki-Kare ve Fisher's Exact testi, normal dağılıma uymayan sayısal değişkenler için analizler Mann-Whitney U ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: In MDR TB treatment, sputum culture conversion is accepted as an important indicator of long-term treatment success. As a test criterion of new drugs to be used in the treatment of MDR TB the comparison of sputum culture conversion in the groups in which a new drug is added to the standard essential drug treatment or not is used. In this study, the factors affecting culture conversion, which are subject to clinical studies in the world, were investigated. Materials and Methods: The study was retrospective and 205 patients who were treated with the diagnosis of MDR TB at the TBC1A service of the Health Sciences University Atatürk Chest Diseases and Thoracic Surgery Education and Research Center between January 2012 and March 2020, whose follow-up was continued in the same center and whose data were fully available, were included in the study. Demographic, clinical, microbiological characteristics and radiological findings of the cases were examined. Following descriptive statistics, Pearson Chi-Square and Fisher's Exact test were used to evaluate categorical variables, and analyzes were evaluated with Mann-Whitney U for numerical variables that did not conform to normal distribution.