Okullarda rehberlik hizmetlerinin yürütülmesi sürecinde karşılaşılan sorunlar ve okul yöneticilerinin rehberlik hizmetlerinin yürütülmesindeki rolü hakkında rehber öğretmenlerinin görüşleri
The problems encountered in the process of the guidance services in schools and the opinions of the guide teachers on the role of school headquarters in the conduct of guidance services
  1. Tez No: 802223
  2. Yazar: YAŞAR DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FARUK YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, okullarda rehberlik hizmetlerinin yürütülmesi sürecinde karşılaşılan sorunlar ve okul yöneticilerinin rehberlik hizmetlerinin yürütülmesindeki rolü hakkında rehber öğretmenlerinin görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında Kütahya ili merkez ilçesinde yer alan okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan rehber öğretmenler oluşturmuştur. Çalışma grubundan görüşme formu çerçevesinde alınan görüşlerle ilgili içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre rehberlik faaliyetlerine; okul örgütü oluşturan paydaşlardan olan sınıf/branş öğretmenleri, öğrenci, veli, okul yöneticileri ve okul çalışanlarına göre faaliyetlere katılımın ve ilginin değişkenlik gösterdiği, branş ve sınıf öğretmenleri ile faaliyetlerinin yürütülmesinde iş birliğinin kuvvetli olduğu ancak veliler ile iş birliğinin yetersiz olduğu, okul yönetimin rehberlik faaliyetlerini desteklediği ancak yürütülen faaliyetlere liderlik etmediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the opinions of guidance teachers about the problems encountered in the execution of guidance services in schools and the role of school administrators in the execution of guidance services. In the research, phenomenology design, one of the qualitative research methods, was applied. The study group of the research consisted of guidance teachers working in pre-school, primary, secondary and high schools in the central district of Kütahya in the 2021-2022 academic year. Content analysis was conducted regarding the opinions received from the study group within the framework of the interview form. According to the findings of the research, guidance activities; Participation and interest in activities varies according to class/branch teachers, students, parents, school administrators and school employees who are stakeholders that make up the school organization, cooperation with branch and class teachers is strong in the execution of their activities, but cooperation with parents is insufficient, school administration's guidance activities It is seen that it supports but does not lead the activities carried out.