Ekonomik büyüme, enerji tüketimi ve karbondioksit emisyonu arasındaki nedensellik ilişkisi: Türkiye örneği
- Tez No: 802231
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, Türkiye'de 1990-2019 yılları arasındaki verileri kullanılarak, ekonomik büyüme, karbondioksit emisyonu ve enerji tüketimi arasındaki nedensellik ilişkisi incelenmiştir. Bu çalışmada literatürdekilerden farklı olarak, kullanılan veri setindeki enerji tüketimi, kişi başına petrol tüketimi (TEP) olarak alınmış ve ekonometrik analizler uygulanmıştır. Verilerin uygulanacak test sonuçlarında hataya sebep olmaması için ilk olarak durağanlığının kontrolü için ADF ve PP birim kök testleri uygulanmıştır. Karbondioksit emisyonu, ekonomik büyüme ve enerji tüketimi kavramları arasında bir nedenselliğin olup olmadığını Gragner Nedensellik Testi uygulanarak analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan yıllık veriler Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) ve World Bank sitelerinden alınmış ve E-Views 10 programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ise Türkiye'de sadece enerji tüketiminden karbondioksit emisyonuna tek yönlü bir ilişki bulunuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the causality relationship between economic growth, carbon dioxide emissions and energy consumption in Turkey was examined using the data between 1990-2019. In this study, unlike those in the literature, the energy consumption in the data set used was taken as per capita oil consumption and econometric analyzes were applied. First of all, ADF and PP unit root tests were applied to control the stationarity of the data in order not to cause errors in the test results to be applied. Whether there is a causality between the concepts of carbon dioxide emission, economic growth and energy consumption was analyzed by applying the Gragner Causality Test. The annual data used in the study were taken from the Turkish Statistical Institute (TUIK) and World Bank sites and the EViews 10 program was used. As a result of the analysis, a unidirectional relationship was found only from energy consumption to carbon dioxide emissions in Turkey.