Erken çocukluk döneminde gözlenen fonolojik tutarsızlıkların incelenmesi
Investigation of phnological inconsistencies observed in early childhood
  1. Tez No: 802261
  2. Yazar: DAMLA YURDAN AHLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÜNAL LOGACEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Araştırmanın amacı, erken çocukluk döneminde tipik gelişim gösteren çocuklardaki fonolojik tutarsızlıkları incelemektir. Tutarsız üretimler çoğu zaman konuşma sesi bozukluklularıyla ilişkilendirilse de özellikle normal gelişimin erken dönemlerinde fonolojik çeşitlilikler gözlenmektedir. Mevcut çalışmada toplanan veri, tipik gelişim gösteren çocuklarda görülen fonolojik tutarsızlıkların tanımlanmasını sağlayacaktır. Türkçede, fonolojik tutarsızlıkların ölçme değerlendirmesini yapacak nitelikte bir test bulunmamaktadır. Bu nedenle yapılan çalışma ve çalışmadan toplanan veri ileride geliştirilecek bir testin (Türkçe Tutarsızlık Testi) ön çalışması niteliğindedir. Araştırmaya 2-5 yaş arasında tipik gelişim gösteren 18 kız ve 17 erkek çocuk katılmıştır. Tutarsızlıkları belirlemek amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen 25 resimden oluşan ve aynı resmin farklı zamanlarda 3 kez adlandırılmasına dayalı“Türkçe Tutarsızlık Testi”uygulanmıştır. Bu uygulamada esnasında video kayıt alınmış ve video kayıtlar hem çocukların üretimlerinin fonetik transkripsiyonu hem de gözlemciler arası güvenirlik hesaplamaları için kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 24-36 aylık çocukların tutarsızlık yüzdesi 14,36 olarak, 36-48 aylık çocukların 11,73 olarak, 48-60 aylık çocukların 5,31 ve 60-66 aylık çocukların ise 0,99 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine phonological inconsistencies in the speech of children with typical development in early childhood. Although inconsistent productions are often associated with speech sound disorders, phonological variations are observed especially in the early stages of normal development. The current data will provide the identification of phonological inconsistencies seen in typically developing children. There are no tests in Turkish language that can assess and evaluate phonological inconsistencies. Therefore, the study and the data collected from the study are a preliminary examination of a test (Turkish Inconsistency Test) which will be developed in the future. 18 girls and 17 boys with typical development between the ages of 2 and 5 participated in the study. In order to determine the inconsistencies, the“Turkish Inconsistency Test”, which consists of 25 pictures developed by the researchers and based on naming the same pictures 3 different times at different times, was applied. During this application, It was videotaped and the these video recordings were used both for phonetic transcription of children's productions and for interjudge reliability calculations. As a result of the research, the percentage of inconsistency was calculated as 14,36 for children aged 24-36 months, 11,73 for children aged 36-48 months, 5,31 for children aged 48-60 months and 0,99 for children aged 60-66 months.