Kolon kanseri tanılı hastalarda F-18 FDG PET/BT'den elde edilen volümetrik parametrelerin tümör lateralizasyonu ve TNM evresi ile ilişkisi
The relationship of F-18 FDG PET/CT volumetric parametres with tumor lateralization and TNM stage in patients with colon cancer
- Tez No: 802262
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİYE GÜL GÜMÜŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada kolon kanseri tanısı alan hastaların F-18 FDG PET/BT görüntülerinden elde edilen volümetrik parametrelerin tümörün evresi ve lateralizasyonu başta olmak üzere birkaç değişken ile ilişkisi incelendi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda kolon kanseri tanılı, cerrahi operasyon geçirmemiş ve evreleme amaçlı F-18 FDG PET/BT tetkiki uygulanan 55 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, kilo, boy vb.) klinikopatolojik özellikleri (histolojik alt tip, TNM sınıflaması, metastaz yeri, tümör yerleşimi) ve CEA ve CA 19-9 gibi biyokimyasal parametreleri hastane sisteminden retropektif olarak elde edildi. Hastalara tedavi öncesi evreleme amaçlı çekilen F-18 FDG-PET/BT görüntülerinde SUVmax 2.5 ve 3.0 olacak şekilde sabit eşik değeri alınarak metabolik tümör volümü (MTV), SUVmax ve SUVmean ölçümleri kaydedildi. MTV ile SUVmean'in çarpımı ile total lezyon glikoliz (TLG) değeri hesaplandı. Kaydedilen bu verilerin tümör lateralizasyonu, TNM evresi, CEA ve CA 19-9 gibi çeşitli parametreler ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 55 hastanın 31'i (%56.4) erkek , 24'ü (%43.6) kadın olup yaş ortalaması 65.8±13.7 yıldır. Hastaların %58.2'sinde tümör sol kolon yerleşimliydi. Klinik evre değerlendirildiğinde, hastaların %50.9 ile çoğunluğu Evre 4, %31'i Evre 2, %16.4'ü Evre 3'tür. Primer tümör lokalizasyonu ile tümörün klinik evresi arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p=0.483). Primer tümör lokalizasyonu ile serum CEA ve CA 19-9 düzeyleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı (sırasıyla p=0.577, p=0.912). T ve N evresi ile serum CEA değerleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı (sırasıyla p=0.925, p=0.473). T ve N evresi arttıkça CA 19-9 düzeyinde anlamlı bir artış saptandı (sırasıyla p=0.042, p=0.014). Uzak metastazı olan hastalarda uzak metastazı olmayan hastalara göre serum CEA ve CA 19-9 düzeyi anlamlı düzeyde yüksek saptandı (sırasıyla p=0.001, p=0.025). Sağ kolon tümörlerinde MTV2.5 ve TLG2.5 değerleri daha yüksek saptandı (sırasıyla p=0.008, p=0.023). Sağ kolon tümörlerinde MTV3.0 ve TLG3.0 değerleri daha yüksek saptandı (sırasıyla p=0.010, p=0.027). T, N ve M evreleri arasında SUVmax, MTV, TLG parametreleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Sonuç: Kolon kanseri tanılı hastalarda F-18 FDG PET/BT görüntülerinden elde edilen volümetrik parametreler ile tümörün klinik evresi arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sağ kolon tümörlerinde MTV ve TLG değerleri daha yüksek saptandı. Çalışmamızın sonuçlarında ve bu amaçla yapılan daha önceki çalışmaların bulgularında gözlenen farklılıkların hasta sayısı, hasta seçimi, hastaların klinik ve tümör ile ilgili özellikleri, gözlemci ile ilgili faktörler gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabileceği düşünüldü. Bu nedenle hasta sayısının fazla olduğu prospektif çalışmalar gelecekte bu konuya daha çok ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the relationship between volumetric parameters obtained from F-18 FDG PET/CT images of patients diagnosed with colon cancer and several variables, primarily tumor stage and lateralization, was examined. Materials and Methods: The study included 55 patients who were diagnosed with colon cancer, had not undergone surgery, and underwent F-18 FDG PET/CT for staging purposes in Manisa Celal Bayar University, Faculty of Medicine, Department of Nuclear Medicine. Demographic characteristics (age, gender, weight, height, etc.), clinicopathological characteristics (histological subtype, TNM classification, metastasis site, tumor location) and biochemical parameters such as CEA and CA 19-9 were obtained from the hospital system retrospectively. Metabolic tumor volume (MTV), SUVmax and SUVmean measurements were measured by taking a fixed threshold value of 2.5 and 3.0 SUVmax in the F-18 FDG-PET/CT images taken for staging purposes before the treatment. Total lesion glycolysis (TLG) value was calculated by multiplying the MTV and SUVmean value. The relationship of these recorded data with various parameters such as tumor lateralization, TNM stage, CEA and CA 19-9 were evaluated. Results: Of the 55 patients included in the study, 31 (56.4%) were male and 24 (43.6%) were female, with a mean age of 65.8±13.7 years. The tumor was located in the left colon in 58.2% of the patients. When the clinical stage is evaluated, 50.9% of the patients are Stage 4, 31% are Stage 2, and 16.4% are Stage 3. There was no significant difference between the localization of the primary tumor and the clinical stage of the tumor (p=0.483). There was no significant difference between the localization of the primary tumor and serum CEA and CA 19-9 levels (p=0.577, p=0.912, respectively). No significant correlation was found between T and N stages and serum CEA values (p=0.925, p=0.473, respectively). As T and N stages increased, a significant increase was found in CA 19-9 levels (p=0.042, p=0.014, respectively). Serum CEA and CA 19-9 levels were found to be significantly higher in patients with distant metastases compared to patients without distant metastases (p=0.001, p=0.025, respectively). MTV2.5 and TLG2.5 values were found to be higher in right colon tumors (p=0.008, p=0.023, respectively). MTV3.0 and TLG3.0 values were found to be higher in right colon tumors (p=0.010, p=0.027, respectively). There was no significant difference between T, N and M stages in terms of SUVmax, MTV, TLG parameters (p>0.05). Conclusion: There was no significant relationship between the volumetric parameters obtained from F-18 FDG PET/CT images and the clinical stage of the tumor in patients with a diagnosis of colon. MTV and TLG values were found to be higher in right colon tumors. It was thought that the differences observed in the results of our study and the findings of previous studies conducted for this purpose may be caused by various factors such as the number of patients, patient selection, clinical and tumor-related characteristics of the patients, and observer-related factors. Therefore, prospective studies with a large number of patients will shed more light on this issue in the future.