Tokat ilinde çalışan aile hekimlerinin örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık düzeylerinin ve aralarındaki ilişkinin bazı sosyo-demografik özelliklere göre incelenmesi
Investigation of the levels of organizational cynicism and organizational commitment and the relationship between family doctors working in Tokat according to some socio-demographic characteristics
  1. Tez No: 802289
  2. Yazar: AHMET BAHADIR UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırmanın amacı, Tokat ilinde görev yapan aile hekimlerinin örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık düzeylerinin ve aralarındaki ilişkinin bazı sosyodemografik özelliklere göre incelenmesidir. Araştırmanın tipi tanımlayıcı ve kesitseldir. Çalışmanın evrenini Tokat il merkezinde ve ilçelerinde çalışan aile hekimleri oluşturmuştur (N=201). Evrenin tamamına ulaşmak mümkün olabileceği için çalışmada ayrıca örneklem seçimine gidilmemiştir. 20.09.2022 ve 30.12.2022 tarihleri arasında araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden aile hekimleri çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“Örgütsel Sinizm Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya ilişkin verilerin analizinde, frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (X̄) ve standart sapma (s) gibi tanımlayıcı istatistikler, ikili karşılaştırmalar için“Bağımsız Gruplar İçin T-Testi”, ikiden fazla grubun bulunduğu karşılaştırmalarda ise“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizinde anlamlı farklılığın bulunması durumunda, farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek amacıyla Tukey HSD testi yapılarak çoklu karşılaştırma yapılmıştır. Aile hekimlerinin örgütsel bağlılık ile örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için de“Pearson Correlation”analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the organizational cynicism and organizational commitment levels of family physicians working in the province of Tokat and the relationship between them according to some socio-demographic characteristics. The type of research is descriptive and cross-sectional. The total number of family physicians working in the city center and districts of Tokat is 201. Since it would be possible to reach the entire universe, no sample selection was used. Family physicians who voluntarily accepted to participate in the study between 20.09.2022 and 30.12.2022 consisted the sample of the study.“Personal Information Form”,“Organizational Commitment Scale”and“Organizational Cynicism Scale”were used as data collection tools. In the analysis of the research data, descriptive statistics such as frequency (f), percentage (%), arithmetic mean (X̄) and standard deviation (s) were used,“T-Test for Independent Groups”for pairwise comparisons, and“ One Way Analysis of Variance ”for comparisons with more than two groups. If a significant difference was found in the one-way analysis of variance, multiple comparisons were made by using the Tukey HSD test to determine which groups the difference originated from. Pearson Correlation analysis was applied to determine the relationship between family physicians' organizational commitment and organizational cynicism levels.