Konuşma sesi bozukluklarında gözlenen fonolojik tutarsızlıkların incelenmesi
Investigation of phnological inconsistency in speech sound disorders
  1. Tez No: 802288
  2. Yazar: ATİYE NURAY KONAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÜNAL LOGACEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada fonolojik tutarsızlıkları ölçmeyi amaçlayan Türkçe Tutarsızlık Testinin (TTT) ön pilot uygulamalarından biri yapılmış ve konuşma sesi bozukluklarında gözlenebilecek tutarsızlıklar incelenmiştir. Ayrıca TTT'nin Konuşma Sesi Bozukluğu (KSB) alt gruplarının belirlenmesinde etkili olup olmadığı test edilmiştir. Araştırmaya 4-6 yaş aralığında, konuşma sesi bozukluğu olan, 11 kız ve 25 erkek katılımcı dahil edilmiştir. Dahil edilecek katılımcıları belirlemek için Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TEDİL), Sesletim Tarama Alt Testi (SET) ve İşitsel Ayırt Etme Alt Testi (İAT) uygulanmış ve test sonuçlarına göre KSB olanlar belirlenmiştir. Tüm katılımcılara TTT yapılmış ve bu test sonucunda tutarsızlık oranı hesaplanmıştır. Hesaplanan tutarsızlık oranları farklı KSB sorunlarında karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda konuşma sesi bozukluklarının her birinde tutarsız üretimler var olmakla birlikte tutarsızlık yüzdelerinin farklı olduğu; fonolojik gecikmede tutarsızlığın en az, çocukluk çağı konuşma apraksisinde en fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. TTT'nin KSB alt gruplarının tanılanmasında ve tutarsızlığın tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the preliminary applications of the Turkish Inconsistency Test (TIT), which aims to measure phonological inconsistencies, was made and the inconsistencies that can be observed in speech sound disorders were examined. In addition, it was tested whether TIT was effective in determining Speech Voice Disorder (SSD) subgroups. 11 female and 25 male participants aged 4-6 years with speech sound disorders were included in the study. Turkish Early Language Development Test (TELD-T), Pronunciation Scanning Subtest (PSS) and Auditory Discrimination Subtest (ADS) were applied to determine the participants to be included, and those with SSD were determined according to the test results. TIT was performed on all participants and the inconsistency rate was calculated as a result of this test. The calculated discrepancy rates were compared in different SSD problems. As a result of the analyzes made, it was found that although there are inconsistent productions in each of the speech sound disorders, the inconsistency percentages are different; It was concluded that the inconsistency was the least in the phonological delay and the most in the childhood apraxia of speech. It is thought that TIT can be used to diagnose SSD subgroups and to detect inconsistency.