Tokat ilindeki hekimlerin erişkin bağışıklama hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Adult immunization by doctors in tokat province evaluation of the levels of knowledge about
  1. Tez No: 901710
  2. Yazar: ELİF AYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN YILDIZ ÇELTEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Aşılar, bireysel bağışıklığı sağlamanın yanı sıra, aşılanmış bireyler sayesinde toplumsal bağışıklığın sağlanmasına da katkı sağlar. Hekimin, hastalara aşıyı hatırlatmada, aşı hakkında bilgilendirme ve bireyi aşılamaya teşvik etmede en önemli faktör olduğu düşünüldüğünde hekimlerin erişkin dönem aşılama konusundaki tutumları, farkındalıkları ve bilgi düzeyleri büyük öneme sahiptir. Çalışmamızın amacı Tokat ilindeki hekimlerin erişkin bağışıklama konusunda bilgi düzeylerini değerlendirmek, eksiklikleri mevcut ise fark edip bilgilerini güncellemelerini sağlamak ve bu konuda literatüre katkıda bulunmaktır. Çalışmamız kesitsel tipte, analitik ve tanımlayıcı olan bir çalışmadır. İlgili literatür taranarak hazırlanmış olan anket formları, Mayıs 2024-Ağustos 2024 tarihleri arasında Tokat ilinde aktif olarak çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hekimler tarafından doldurulmuştur. Anket formumuz, sosyodemografik, genel yaklaşım, farkındalık ve erişkin bağışıklama ile ilgili bilgi sorularından oluşmaktadır. Çalışmaya 304 hekim katılmıştır. Hekimlerin %95,1'i 15 yaşından sonra aşı olmuştur. Ayrıca, %66,8'i erişkin aşılamaya gereken önemi verdiğini düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to providing individual immünity, vaccines also contribute to social immunity through vaccinated individuals. Considering that the physician is the most important factör in reminding patients about the vaccine, informoting abaout the vaccine and encouraging the individual to be vaccinated, the attitudes, awareness and knowledge levels of physicians on adult vaccination are of great importance. The aim of our study was to evaluate the level of knowledge of physicians in Tokat province about adult immunization, to ensure that they realize and update their knowledge if there are deficiencies and to contribute to the literatüre on this subject. Our study is a cross-sectional, analytical and complementary study. The questionnaire forms, which were prepared by reviewing the relevant literatüre, were completed by physicians who were actively working in Tokat between May 2024 and August 2024and who accepted the study. Our questionnaire form consists of sociodemographic, general approach, awareness and information questions about adult immunization. 304 physicians participated in the study. 95.1% of physicians were vaccinated after the age of 15. In addition,66.8% of them thought that they gave due importance to adult vaccination.