Üniversite öğrencilerinin yakın partner ilişkilerinde psikolojik şiddetin bağlanma stilleri, toplumsal cinsiyet rolleri ve parasosyal etkileşimleri açısından incelenmesi
Investigation of psychological violence in intimate partner relationships of university students in terms of attachment styles, social gender roles and parasocial interaction
  1. Tez No: 769807
  2. Yazar: BERRA KEÇECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÜMMET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin yakın partner ilişkilerinde psikolojik şiddete yönelik tutum ve deneyimlerinin bağlanma stilleri, toplumsal cinsiyet rolleri ve parasosyal etkileşimleri bağlamında incelenmesidir. Bu doğrultuda karma yöntem araştırma yöntemi desenlerinden biri olarak açıklayıcı sıralı desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel aşamasında yordayıcı korelasyon araştırma modeli, nitel aşamasında ise fenomenolojik araştırma yaklaşımlarından yorumlayıcı fenomenolojik analizden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel aşamasında 18-25 yaş arasında toplam 508 üniversite öğrencisine ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişilerarası İlişkilerde Bağlanma Stilleri Ölçeği, Parasosyal Etkileşim Ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Oluşumu Ölçeği ve Flörtte Uygulanan Psikolojik Şiddete Yönelik Tutum Ölçekleri ve araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Nitel aşamada ilişkisinde psikolojik şiddeti deneyimleyen 19-24 yaş arasında toplam 14 üniversite öğrencisi ile görüşmeler gerçekleştirilmiş, görüşmede araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubu uygun örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Araştırmada; betimsel analizler, bağımsız grup t testi, Pearson çarpım moment korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi ve yapısal eşitlik modeli (YEM) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the attitudes and experiences of university students towards psychological violence in close partner relationships in the context of their attachment styles, social gender roles and parasocial interactions. In this direction, explanatory sequential design method was used as one of the mixed method research method designs. In the quantitative stage of the research, the predictive correlation research model was used, and in the qualitative stage, interpretive phenomenological analysis, one of the phenomenological research approaches, was used. In the quantitative phase of the research, a total of 508 university students between the ages of 18-25 were reached. In the research, Attachment Styles in Interpersonal Relations Scale, Socialization of Gender Norms Scale, Parasocial Interaction Scale, and the Attitudes towards Male Psychological Dating Violence Scale, the Attitudes towards Female Psychological Dating Violence Scale and a personal information form created by the researcher were used as data collection tools. In the qualitative phase, interviews were conducted with a total of 14 university students between the ages of 19-24 who experienced psychological violence in their relationship, and a semi-structured interview form created by the researcher was used in the interview. Relational screening model was used in the research. The research group was determined by convenient sampling. In the research; descriptive analyses, independent group t test, Pearson product moment correlation analysis, multiple regression analysis and structural equation model (SEM) were applied.