Sağlık çalışanlarının bitkisel ürünleri güvenli kullanımına yönelik tutumlarının değerlendirilmesi - bir vakıf üniversitesi hastanesi örneği
Evaluation of attitudes of health care professionals towards the safe use of herbal products – a foundation university hospital example
- Tez No: 802342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bitkisel ürünler, geçmişten günümüze kadar birçok kültürde beslenmenin önemli bir parçası olmuştur. Ülkemizde bitkisel ürünler oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitkisel ürünler konusunda sağlık çalışanlarının görüşlerinin ne olduğuna dair yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma sağlık çalışanlarının bitkisel ürünleri güvenli kullanımına yönelik tutumlarını değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. İstanbul Biruni Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan 160 sağlık çalışanı çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler yüz yüze toplanmıştır. Çalışmanın veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu ve Bitkisel Ürünlerin Güvenli Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği Anketi kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS-15.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Herbal products have been an important part of nutrition in many cultures from past to present. Herbal products are widely used in our country. There are not enough studies on the opinions of health professionals about herbal products. This study was conducted to evaluate the attitudes of healthcare professionals towards the safe use of herbal products. 160 healthcare professionals working at Istanbul Biruni University Hospital were included in the study. Data were collected face to face. The Personal Information Form and the Attitude Scale for the Safe Use of Herbal Products Questionnaire were used as the data collection tools of the study. SPSS-15.0 program was used in the analysis of the data.