Örgütsel güven, örgütsel dayanıklılık, örgütsel dışlanma, örgütsel sinizm: Eğitim sektörü üzerine bir araştırma
Organizational trust, organizational resilince, organizational ostracism, organizational cynicism: A research on the education sector
- Tez No: 802343
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEDAİ ÇAVUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Örgütlerin devamlılığı için ihtiyaç duyulan örgütsel güven, örgütsel dayanıklılık kavramları ve örgüt içerisinde oluşumunun önlenmesi gereken sinizm ve dışlanma gibi kavramlar örgütün başarısında önemli rol oynamaktadır. Bu araştırmada, örgütsel güven, örgütsel dayanıklılık, örgütsel dışlanma ve örgütsel sinizm arasındaki ilişkilerin eğitim sektörüne göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla, Kahramanmaraş ilindeki kamu okullarında görev yapmakta olan 524 katılımcıdan veri toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, örgütsel güven; örgütsel sinizmi, örgütsel dışlanmayı anlamlı ve negatif etkilerken örgütsel dayanıklılığı anlamlı ve pozitif etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca örgütsel güven ve örgütsel sinizm ilişkisinde örgütsel dışlanma aracı rolü vardır sonucuna ulaşılırken örgütsel dayanıklılığın aracılık rolü vardır sonucuna ulaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Concepts such as organizational trust, organizational resilience, which are needed for the continuity of organizations, and cynicism and exclusion, which must be prevented from forming within the organization, play an important role in the success of the organization. In this research, it is aimed to examine the relationships between organizational trust, organizational resilience, organizational exclusion and organizational cynicism according to the education sector. For this purpose, data were collected from 524 participants working in public schools in Kahramanmaraş. According to the findings, organizational trust; It was concluded that while organizational cynicism affects organizational exclusion significantly and negatively, it affects organizational resilience significantly and positively. In addition, it was concluded that organizational ostracism has a mediator role in the relationship between organizational trust and organizational cynicism, but it was not concluded that organizational resilience has a mediating.