Yüz maskesi tedavisinde RME ve alt-ramec ilavesinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of RME and alt-ramec procedures in face-mask treatment
- Tez No: 802360
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN ESENLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; iskeletsel Sınıf III bireylerde yüz maskesi tedavisine RME ve Alt-RAMEC protokolü ilavesinin iskeletsel, dentoalveoler ve yumuşak doku üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması ve ağız içi ankraj apareylerinin tedavi etkilerini değerlendirmektir. Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya maksiller retrognatisi bulunan, iskeletsel Sınıf III maloklüzyonlu toplam 104 birey dahil edildi. Yüz maskesi grubu 25 (10,31 yıl), Yüz maskesi ve RME grubu 37 (11,58 yıl), Yüz maskesi ve Alt-RAMEC grubu ise 42 (11,99 yıl) bireyden oluştu. Yüz maskesi grubunda kuvvet, genişletme vidası içermeyen oklüzyonu kapalı akrilik plak vasıtasıyla uygulandı. RME ve Alt-RAMEC protokolü ilave edilmiş gruplarda ise ağız içi aparey olarak Fullcap splint tip ya da Spolyar tip RME apareyleri uygulandı. Gruplarda tedaviyle oluşan değişimlerde eşleştirilmiş örneklem t testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise bağımsız örneklem t testi ve one way ANOVA testi istatistiksel değerlendirme için uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the skeletal, dentoalveolar, and soft tissue changes of RME and Alt-RAMEC protocol addition to face-mask treatment in skeletal Class III patients and evaluate the treatment effects according to the intraoral appliance of RME and Alt-RAMEC protocol addition face-mask treatment groups. Method: This retrospective study consisted of a total 104 individuals with skeletal Class III anomalies with maxillary retrognathia. Facemask group includes 25 individuals (10,31 years), facemask with RME group includes 37 (11,58 years), facemask with Alt-RAMEC group includes 42 individuals (11,99 years). In the facemask group, force was applied with an occlusal coverage acrylic plate without expansion screw. In groups with RME and Alt-RAMEC protocol, Fullcap splint type or Spolyar type RME appliance was used as an intraoral appliance. For the statistical analyses; paired sample t-test was used for the treatment changes in the groups, independent sample t-test and one way ANOVA was used for the changes between the groups.