Steroid-olmayan antiinflamatuvar ilaç grubunda yer alan nepafenak'ın kalem grafit elektrot kullanılarak elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve miktar tayini
Electrochemical behavior and determination of nepafenak that belongs to non steroidal anti inflammatory drugs, by using disposable pencil graphite electrode
  1. Tez No: 802389
  2. Yazar: HÜSEYİN ERSALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmamızda steroid olmayan anti inflamatuvar ilaç grubunda bulunan ve göz hastalığı cerrahi operasyonlardan sonra kullanılan Nepafenak'ın elektrokimyasal özellikleri araştırılmıştır. Araştırmada elektroanalitik yöntemlerden voltametri tekniği kullanılmıştır. Elektrokimysal bir ön işlem ile kurşun kalem elektrot aktive edilmiştir. Dönüşümlü voltametri (CV) tekniği ile kurşun kalem elektrot yüzeyinde Asetat(pH 4.8) destek elektrolit ortamında +1.01 V civarında hassas bir yanıt elde edilmiştir. Kare dalga voltametrisi (SWV) ile asetat (pH=4.8) ortamında 0.3-3.5 µM derişim aralığında gözlemlenebilme ve en düşük tayin sınırları sırasıyla 0.035 μM ve 0.11μM olarak hesaplanmıştır. Bu teknik yardımıyla Nepafenak bileşiğinin miktar tayini çalışması ilaç formuna başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
it will be In this thesis, the electrochemical properties of Nepafenac, which is in the group of non-steroidal anti-inflammatory drugs and used after surgical operations in eye diseases, were investigated. Voltammetry method, one of the electroanalytical methods, was used in the research. The pencil graphite electrode was activated by an electrochemical pretreatment. In (CV) cyclic voltmmety, a sensitive response of around +1.1 V was obtained in the support electrolyte environment of acetate (pH 4.8) on the pencil graphite electrode surface. By (SWV) square wave voltammetry, the detection limit in the concentration range of 0.3-3.5 µM was obsereved. The limit of detection and the limit of in acetate (pH=4.8) were calculated as 0.035 µM and 0.11µM respectively. With the help of this technique, the quantification study of the Nepafenac compound was applied to the drug form successfully. soon.