Dudak damak yarıklı bireylerde konuşma bozuklukları ile anatomik ve fonksiyonel yapıların ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of speech disorders and anatomical and functional structure in individuals with cleft lip and palate
- Tez No: 802390
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN ESENLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Dudak damak yarığı (DDY) hastalarının anatomik ve fonksiyonel yapılarında meydana gelen anomalilerin ve maloklüzyonların, hatalı konuşma sesi oluşumları üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Rutin olarak kontrolleri devam eden yalnız damak (YDY), unilateral/bilateral dudak (UDY-BDY)/ dudak-damak yarıklı (UDDY-BDDY) hastalardan ortalama yaşı 11,295,26 yıl olan (5- 32 yaş arası) 117 tanesi çalışmaya dahil edilmiştir. Klinik muayene ve lateral sefalometrik radyografiler ile anatomik ve fonksiyonel problemleri değerlendirilmiştir. Nazal kaçış ise pipet testi, ayna testi ile incelenmiştir. Sesletim- Sesbilgisi Testi (SST) ve Konuşma Rezonans Değerlendirme Testi uygulanarak hatalı üretilen sesler tespit edilmiştir. Ki Kare testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. α=0.05 hata payı (ya da %95 anlamlılık düzeyi) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effects of anatomical and functional structures of CLP patients and to evaluate the effects of anomalies in these structures on speech sound formation. Method: The entire study group consisted of 117 patients aged between 5-32, with a mean age of 11.295.26, from patients with palate only, unilateral/bilateral cleft lip / cleft lip and palate who were routinely followed-up. Anatomical and functional problems were evaluated with clinical examination and lateral cephalometric radiographs. Nasal leakage was examined by straw test and mirror test. To determine the incorrectly produced sound's the Phonetic-Phonological Test and the Speech Resonance Evaluation Test were applied. Chi-Square test and Mann-Whitney U test were used. The margin of error was evaluated with α=0.05 (or 95% significance level).