Türk sağ siyasetinde erkeklik: AK Parti örneği
Masculinity in Turkish right-wing politics: The case of AK Party
  1. Tez No: 802418
  2. Yazar: BURCU ALBAYRAK DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tez çalışması, Connell'ın güç ve iktidar kavramlarından hareketle geliştirdiği“hegemonik erkeklik”savını temel alarak, Türk sağ geleneğinde ve AK Parti'de hegemonik erkekliğin nasıl üretildiğini analiz etmektedir. Eleştirel erkeklik odağından bakılarak, modern Türk siyasal yaşamındaki olaylar, mücadeleler ve politikalar maddi, sembolik ve lider olmak üzere üç başlık altında kategorize edilmiş ve bütünlüklü bir tartışma yaratabilmeyi amaçlamıştır. Hegemonik erkeklik toplumsal olarak inşa edilen ve zamana, mekâna, toplum yapısına bağlı olarak değişimler gösterebilen ancak her koşulda erilliği yeniden üreten bir kavramdır. Bu koşullara bağlı olarak Türkiye'de de hegemonik erilliğin özellikleri dönem dönem değişimler göstermiştir. Bu tez çalışmasının kapsamına Erken Cumhuriyet dönemi de dâhil edilerek kurucu ideolojinin hegemonik erkeklik özelliklerinin sonraki dönemlerde sağ gelenekte değişmesine rağmen ataerkinin sürekliliği gösterilmek istenmiştir. .Türk sağ geleneğindeki karar alıcıların erilliğin yeniden üretilmesinde önemli katkıları olmuş ve bu katkılar erillik mirasını olarak AK Parti'ye aktarılmıştır. Erdoğan'ın resmi konuşmalarından alınan örnekler üzerinden hegemonik erkekliğinin nasıl kurulduğunu ve erilliğin pekiştirilmesine katkıları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how hegemonic masculinity is produced in the Turkish right tradition and the AK Party, based on the“hegemonic masculinity”thesis developed by Connell based on the concepts of power. From the focus of critical masculinity, the events, struggles and policies in modern Turkish political life were categorized under three headings as material, symbolic and leader, and aimed to create a holistic discussion. Hegemonic masculinity is a socially constructed concept that can change depending on time, place and social structure, but reproduces masculinity under all circumstances. Depending on these conditions, the characteristics of hegemonic masculinity have changed from time to time in Turkey. By including the Early Republic period in the scope of this thesis, it was aimed to show the continuity of the patriarchy despite the change in the hegemonic masculinity characteristics of the founding ideology in the right tradition in the later periods. Decision makers in the Turkish right-wing tradition have made significant contributions to the reproduction of masculinity, and these contributions have been transferred to the AK Party as a legacy of masculinity. It has been discussed how hegemonic masculinity is established and its contributions to the reinforcement of masculinity, through examples taken from Erdogan's official speeches.