Otitis externa ve otitis media'lı köpeklerde klinik, video otoskopik, laboratuvar, radyolojik ve ultrasonografik bulguların değerlendirilmesi
The evaluation of clinical, video otoscopic, laboratory, radiographic and ultrasonographic in dogs with otitis externa and otitis media
  1. Tez No: 802419
  2. Yazar: EMİNE PINAR TÖRE AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TOPAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dış kulak kanalının değerlendirilmesi ve kulak zarı bütünlüğünün bozulup bozulmadığı, otitis externa ve otitis media muayenesi açısından çok önemlidir. Membrana tympanica yaralanmaları; dış kulak kanalına giren yabancı cisimlerden, hatalı manipülasyonlardan, konsantre ilaç sonrası yada uzun süre devam eden irinli otitis externa'dan dolayı kulak zarının deformasyonu yada perforasyonudur. Otitis media; kulak zarı ile orta kulak boşluğunun mukozasının yangısıdır. Çalışmamızı toplam 20 adet otitis tanısına sahip köpek oluşturdu. Toplam 40 kulağın 28 tanesine otitis externa tanısı konuldu. 1 adet kronik otitis externa, 4 adet kronik proliferatif otitis externa tanısına sahip olgumuz vardır. Akut otitis externa olgularında en çok Staphylococcus sp. %25, kronik otitis externa olgularında ise en çok Proteus sp. %60 oranında izole edilmiştir. Sitolojik muayenede ise rod %40, kok %45 oranında tespit edilmiştir. Direkt grafide, dış kulak kanalı os temporale'ye kadar 4 olguda takip edilememiştir. Otoskopik ve video-otoskopik olarak; 10 kulağın membrana tympanica'sı değerlendirilemedi. Dış kulak kanalının pozitif kontrast radyografisi için; 2ml İohexol® ve 6 ml serum fizyolojik karışımı hazırlandı. 4 olguda; dış kulak kanalındaki pozitif kontrast madde, aşırı daralma ve proliferatif üremeler nedeniyle yetersiz gelmesi nedeniyle, membrana tympanica değerlendirilemedi. Ultrasonografik muayenede, 8 olguda mineralizasyon alanları, 19 olguda yangı bulguları, 14 olguda dış kulak kanalı lümeni düzensizliği, 6 olguda dış kulak kanalında yabancı cisim tespit edildi. Ancak gerçekleştirdiğimiz bu çalışma göstermiştir ki bu tanı yöntemleri birçok noktada tek başına yeterli olmamaktadır. Ancak tanılarının konması aşamasında birçok tanı yöntemlerine başvurulması ve bu tanı yöntemlerinin birlikte karşılaştırmalı olarak yorumlanması gerekliliği bu çalışmanın sonuçlarından biridir.
Özet (Çeviri)
The evaluation of the external ear canal and the deterioration of the integrity of the eardrum is very important in terms of otitis externa and otitis media examination. Membrana tympanica injuries; deformation or perforation of the ear membrane due to foreign bodies entering the external ear canal due to erroneous otitis externa that lasts long after concentrated drug, it can be seen that there is a serous discharge from the ear canal, which is slightly bloody, odorless. Otitis media; is an inflammation of the mucous membrane of the middle ear cavity with membrana tympanica. A total of 20 dogs diagnosed with otitis were included in our study. Otitis externa was diagnosed in 28 out of 40 ears. We have a case with the diagnosis of 1 chronic otitis externa and 4 chronic proliferative otitis externa. In acute otitis externa cases, Staphylococcus sp. 25%, in chronic otitis externa cases, Proteus sp. 60% isolated. In the cytological examination, 40% of the rod and 45% of the cocci were detected. External ear canal could not be followed up to the os temporale in 4 cases on direct radiography. Otoscopically and video-otoscopically; the membrana tympanica of 10 ears could not be evaluated. For positive contrast radiography of the external ear canal; A mixture of 2ml of Iohexol® and 6ml of physiological saline was prepared. In 4 cases; the membrana tympanica could not be evaluated because the positive contrast material in the external ear canal was insufficient due to excessive narrowing and proliferative growths. In the ultrasonographic examination, mineralization areas were detected in 8 cases, inflammatory findings in 19 cases, external ear canal lumen irregularity in 14 cases, and foreign body in the external ear canal in 6 cases. However, this study we have carried out has shown that these diagnostic methods alone are not sufficient at many points. However, it is one of the results of this study that many diagnostic methods should be used in the stage of diagnosis and the necessity of interpreting these diagnostic methods together in a comparative manner.