Evaluation the risk of supply chain in Iraqi food industry
  1. Tez No: 802430
  2. Yazar: MUSTAFA FADHIL MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ ONUR BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tedarik zinciri yönetimi, mal ve malzemelerin üretim ve hareketini yönetme sürecidir. İyi yönetilen tedarik zinciri, bir şirketin İşletme giderlerini önemli ölçüde azaltabileceği ve dolayısıyla kârı artırabileceği için iş başarısının önemli bir parçasıdır. Bu verimlilik, fikrin yaratılmasından nihai ürünün pazarlanmasına kadar zincirin her yönüne yansıyabilir. Bu araştırmada, gıda tedarik zinciri yönetiminin risk faktörleri araştırılmış ve bu alandaki etkin riskleri belirlemek için değerlendirilmiştir. Belirlenen riskler beş grupta toplanmıştır. Bu faktörler, tehlike nedenlerini dikkate alan bir alt faktörü içerir. Anketler ve AHP modeli, AHP tekniği kullanılarak her gruptaki ana etkili faktörü tespit etmek için kullanıldı. Uzmanlarla yapılan görüşmeler yoluyla Irak'ta yapılan anket anketleri ve gıda tedarik zinciri yönetimi risklerini değerlendiriyor. Uzmanların görüşüne göre sonuçlar mükemmeldi ve risk prognozu mükemmeldi.
Özet (Çeviri)
Supply chain management, is the process of managing the manufacturing and movement of goods and materials. It is an essential part of business success because the well-managed supply chain can significantly reduce a company's Operating expenses, therefore driving up profits. This efficiency can be reflected in every aspect of the chain, from idea creation to the marketing of the final product. In this research, the risk factors of food supply chain management have been investigated and evaluated to specify the effective risks in this field. The risks identified and clustered into five groups. These factors involve a sub-factor which considered the hazards reasons. The questionnaires and the AHP model were used to detect the main effective factor in each group using AHP technique. The questionnaires survey done in Iraq through interviews with experts and evaluate the food supply chain management risks. The results were excellent, and the risk prognosis was excellent, according to experts' opinion.