Türkiye'nin 2001-2021 dönemi dış politikası ile uzun dönemli ekonomik dalgalanması arasındaki ilişkinin analizi
Anlysis of the relationship between Turkey's foreign policy and its long-term economic fluctuation in the 2001-2021 period
  1. Tez No: 802436
  2. Yazar: BAKİ ALKAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye 2001-2021 yılları arasında dış politikada neden farklı perspektifler izlemiştir? Bazen birbirine zıt denebilecek ölçüde farklı perspektiflerin izlenmesi nasıl açıklanabilir? Perspektif değişiklikleri öngörülebilir midir? Bu çalışmada bu sorulara cevap aranmaktadır. Çalışmanın teorik altyapısını bir uluslararası ilişkiler teorisi olarak neoklasik realist teori oluşturmaktadır. Türk dış politikasının oluşumunda uluslararası sistemin yapısının, sistem uyaranlarının ve liderin değil, stratejik kültürün belirleyici olduğu, dış politika yaklaşımlarının da Kondratieff çevrimleri olarak tanımlanan uzun dönemli ekonomik dalgalanma aşamalarına uygun biçimde geliştiği ileri sürülmüştür. Çalışmada realist teorinin güç kavramının en önemli bileşenlerinden ekonomik güçle ilgili ölçütlerin statik bir durumu yansıttığı iddia edilmiş ve Türkiye gibi orta büyüklükteki bir ülkenin dış politika davranışının ekonomik performansına bağlı dinamik bir güç kavramının daha açıklayıcı olacağının altı çizilmiş ve bu çerçevede Kondratieff çevrimleri ölçüt olarak benimsenmiştir. Bu yaklaşım uluslararası ilişkiler literatürüne bir katkı niteliğindedir. 2001-2021 dönemine ilişkin bulgular, Türkiye'nin uluslararası sistemin yapısına ve sistemik uyaranlarına Kondratieff çevrimlerinin aşamalarına göre değişen dış politika yaklaşımları geliştirdiğini, bu yaklaşımların bir bütün olarak ülkenin stratejik kültürünü yansıttığını ve bu nedenle çelişkili değil tutarlı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çerçevede tezin hipotezi doğrulanmış ve dış politika yaklaşımlarının uzun dönemli çevrim yaklaşımı çerçevesinde öngörülebilir olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Why did Turkey follow different perspectives in foreign policy between 2001-2021? How can it be explained that different perspectives, which can sometimes be said to be opposite to each other, are followed? Are those perspective changes predictable? Possible answers to these questions are sought in this study. The theoretical background of the study is neoclassical realist international relations theory. as an international relations theory. It has been argued that strategic culture rather than the structure of the international system, system stimuli or the leader, is determinant in the formation of Turkey's foreign policy, and those foreign policy approaches have developed in accordance with the long-term economic fluctuations, which are defined as Kondratieff cycles. In the study, it is claimed that the criteria related to economic power, which is one of the most important components of the power concept of the realist theory, reflect a static situation and it is emphasized that a dynamic power concept depending on the economic performance will be more explanatory for the foreign policy behavior of a medium-sized country like Turkey and in this framework, Kondratieff cycles have been introduced as a dynamic power concept in the analysis. Taking Kondratieff cycles as a measure of power is a contribution to the international relations literature. Findings for the period 2001-2021 reveal that Turkey has developed foreign policy approaches that vary according to the structure and systemic stimuli of the international system and the stages of Kondratieff cycles, that these approaches reflect the strategic culture of the country as a whole, and therefore are consistent rather than contradictory. In this framework, the hypothesis of the thesis has been confirmed and it has been revealed that foreign policy approaches are predictable within the framework of the long-term cycle approach.