Peri-implantitis tedavisinde kullanılan mekanik-kimyasal mikrobiyal plak kontrol yöntemlerinin, yeni plak oluşumu üzerinde etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of mechanical-chemical microbial plaque control methods used in the treatment of peri-implantitis treatment for dental plaque formation
  1. Tez No: 802442
  2. Yazar: SELEN SAKALLI ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SEÇKİN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamızın amacı; peri-implantitisin cerrahisiz tedavisinde mekanik dekontaminasyonun implant yüzeyine etkisine ilave kimyasal dekontaminasyonun oluşturulan plak üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmamızda 56 adet SLA ve 56 adet RBM yüzey implant 4 eşit gruba ayrılmıştır. Her bir implant iki eşit bölümü ayrıldıktan sonra Grup 1 titanyum fırça, Grup 2 karbid rond frez, Grup 3 air abraziv sistem, Grup 4 chitosan fırça uygulanmış, ardında tek gönüllü uygulayıcıdan ağız ölçüsü alınarak termoplastik kopolimerden (1mm- SX plak) yapılan apareye her seferinde 8 adet implant olacak şekilde implantlar yerleştirilmiştir. 48 saat süre boyunca ağız içinde tutulan implant yüzeylerinde plak oluşturulmuştur. Biyofilm oluşmuş implantlar bazik fuksin ile boyanmış ve ardından 4 ayrı mekanik dekontaminasyon grubundaki implantlar, 4 kimyasal dekontaminasyon grubuna ayrılarak implant yüzeylerine Hipokloröz Asit, Hidrojen Peroksit, Klorheksidin Glukonat ve Steril Salin 1 dakika boyunca uygulanmıştır. Stereomikroskopta fotoğrafları alınan implant yüzeylerinin mikroskop görüntüleri analiz programında bazik fuksin ile boyanan alanların yüzde hesabına göre hesaplanmıştır. Çalışmamızın sonuçlarında; implant yüzeyinde en az yeni plak birikimini sağlayan mekanik yöntemin chitosan fırça, implant yüzeylerinden biyofilm kaldırmada en etkili ajanın ise hipokloröz asit olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of chemical decontamination on the formed plaque in addition to the effect of mechanical decofntamination on the implant surface in the non-surgical treatment of peri-implantitis. In our study, 56 SLA and 56 RBM surface implants were divided into 4 equal groups. Group 1 titanium brush, Group 2 carbide rond bur, Group 3 air abrasive system, Group 4 chitosan brush were applied, then the implants were placed in the appliance made of thermoplastic copolymer (1mm-SX plate) by dental impression from a single voluntarily person, 8 implants at same time. Plaque was formed on the implant surfaces held in the mouth for 48 hours. Biofilm formed implants were stained with basic fuchsin and then Hypochlorous Acid, Hydrogen Peroxide, Chlorhexidine Digluconate and Saline were applied to the implant surfaces for 1 minute. Microscope images of the implant surfaces, photographed under a stereo microscope, were calculated according to the percentage of the areas stained with basic fuchsin in the analysis program. In the results of our study; It was found that the mechanical method that changes the implant surface properties the least is chitosan brush, and the most effective agent in disposing biofilm from the implant surfaces is hypochlorous acid.