Internationalization of social enterprises: Barriers and catalyzers
Sosyal girişimlerin uluslararasılaşma süreci: Zorlayıcılar ve hızlandırıcılar
  1. Tez No: 802464
  2. Yazar: SEPIDEH GHOLIZADEH AHRANJANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sosyal girişimler (SG'ler), çığır açan çözümler veya yenilikçi iş modelleri geliştirerek yerel ve küresel toplulukların en zorlu sosyal ihtiyaçlarını/sorunlarını ele alırlar. Alandaki çalışmalar, SG'lerin uluslararasılaşmasının arkasındaki ana itici güçlerin, kurumsal başarısızlıklar, küresel gelir eşitsizliği, kurumsal sosyal sorumluluk hareketleri ve teknolojik gelişmeler olduğunu göstermektedir. Bu faktörler, sosyal sorunların küresel doğasını ortaya koyarken, aynı zamanda dünya çapında SG'lerin karakterindeki çeşitliliği de ortaya koymaktadır. Bu nedenle akademisyenler, SG'lerin doğasındaki veya karakterindeki çeşitliliği, dinamik bir uluslararasılaşma sürecine neden olan ana faktörlerden biri olarak varsaymaktadır. Ancak, halen gelişmekte sosyal girişimcilik alanı nedeniyle, sosyal girişimlerin uluslararasılaşma sürecine ilişkin araştırmalar yeterli değildir. Bu tez çalışması, mevcut boşluğu doldurmaya ve SG'lerin uluslararasılaşma sürecini zorlaştıran ve hızlandıran faktörler konusunda yeni bilgiler üretmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, SG'lerin uluslararasılaşma sürecini, Iş modeli (İM) çerçevesinden incelemektedir. Bu yaklaşım, dış ve iç değişkenlerin rolünü ve etkileşimini İM'lerin farklı bileşenleri üzerinde incelemesini sağlarken aynı zamanda SG'lerin uluslararasılaşma sürecinde zorluklar ve karmaşıklık yaratabilecek faktörleri de keşfetmeye yardımcı olur. Araştırmacı, tematik-anlatı analiz metodolojisini benimseyerek, sosyal misyonun, kurumsal faktörlerin ve dinamik yeteneğin rolünü SG'lerin iş modelinin farklı ülkelere replike etmesi üzerinde araştırmaktadır. Bu çalışmanın yeniliği, SG'lerin uluslararasılaşma sürecini, İş Modeli perspektifinden incelemektedir. Bu sayede araştırmacı, iş modelini yeni ülkelere transfer ve replike etmesi halinde, farklı dış ve iç değişkenlerin rolünü ve onların zorlaştırıcı veya hızlandırıcı etkisini inceleyebilir. Sonuç olarak, uluslararasılaşma sürecini araştıran bu çalışma, esasında İM'nin ve aynı zamanda sosyal misyonun nasıl SG'lerin sınır ötesi genişlemeyi ve transfer sürecini etkilediğini de ortaya koymaktadır. Ayrıca, üç teorik çerçeveye dayanarak, Türkiye bağlamında dört sosyal girişimin uluslararasılaşma sürecindeki engelleri ve katalizörleri keşfetmeyi mümkün kılar. Çalışmanın bulguları, İM replike sürecinde resmi ve gayri resmi düzenleyici çerçevelerın çeşitli rollerini ortaya koyarken, SG'lerin uluslararası hale gelme kararlarının, sosyal misyonun doğasına ve ev sahibi ülkelerin bağlam özelliklerine bağlı olduğunu da ortaya koymaktadır. Bu nedenle , uluslararasılaşmış SE'ler, dış engellerin üstesinden gelebilmek için benzer bir stratejik yaklaşımı benimseyerek; dinamik yetenekleri geliştirerek, iş modelinde inovasyon yaratarak İM'lerini, ev sahibi olan ülkenin makro koşullarına göre ayarlayabilmeye ihtiyaç duyabilirler. Bu araştırma, SG'lerin uluslararasılaşma sürecine ilişkin bilgileri geliştirirken, aynı zamanda, sosyal misyonunun doğasına dayalı olarak, çeşitli İM türlerinin oynadığı işlev ve etkilerini uluslararasılaşma sürecinde aydınlatarak anlayışımızı geliştirir. Araştırma, sosyal girişimcilere makro ve mikro düzeydeki kurumlar tarafından yönlendirilen olası bağlamsal kısıtlamaların ve karmaşıklıkların üstesinden gelmede yardımcı olan yaklaşımlar önererek akademisyenler ve uygulayıcılar için çeşitli çıkarımlar önermektedir.
Özet (Çeviri)
Social enterprises (SEs) tackle local and global communities' most demanding social needs/ problems by developing groundbreaking solutions or innovative business models. Studies in the field have presented that the main driving forces behind the internationalization of SEs include institutional failures, global wealth disparity, corporate social responsibility movements, and technological advancements. While revealing the global nature of social problems, these factors simultaneously present variations in the character of SEs worldwide. Therefore, academics hypothesized that one of the main factors causing a dynamic internationalization process is the diversity in the nature or character of SEs. However, due to the developing social entrepreneurship field, empirical research on social enterprises' internationalization process is rudimentary. This thesis study attempts to fill the existing gap and extend the knowledge about the factors that constrain or accelerate the internationalization process of SEs. This research relies on the business model (BM) framework to investigate the process of internationalization since it allows exploring the role and interaction of external and internal variables on different components of the BMs, which might create challenges and complexity in the internationalization process of SEs. The researcher adopts the thematic narrative analysis methodology to examine the role of social mission, institutional factors, and dynamic capability in replicating the BMs into the context of host countries. The novelty of this study is the application of the BM perspective for examining the internationalization process of SEs which enables the researcher to explore the role of external and internal variables that hinder or foster the replication of BM in new contexts. Therefore, while investigating the internationalization process, this study also reveals how the BM, in essence, and the social mission in particular, influence the cross-border expansion and transfer process of SEs. In addition, concentrating on the three theoretical frameworks enables exploring the barriers and catalyzers in the internationalization process of four case studies in the context of Turkey. While revealing the varied role of formal and informal institutions in the BM replication process, the study's findings also present that going international decisions of SEs are contingent on the nature of the social mission and the context characteristic of host countries. Thus, internationalized SEs require applying a similar strategic approach as adjusting their BMs with the institutional contexts to overcome the external barriers through deploying dynamic capabilities and implementing business model innovation. This research, while enhancing the knowledge of the internationalization process of SEs, also advances our understanding by illuminating the function and effects that various types of BM play in the internationalization process based on the nature of the social mission of SEs. The research suggests various implications for academics and practitioners by proposing approaches that assist social entrepreneurs in overcoming possible contextual constraints and complexities driven by macro and micro-level institutions.